Banky se snaží udržet stávající klienty a umožňují jim získat vyšší úroky z části vkladů. Nabízejí jim tzv. inteligentní nebo též multifunkční účty.
Úročení běžných účtů je v současné době na minimální výši pohybující se nad nulou. Inteligentní účty jsou vhodné pro střadatele, kteří jednak potřebují mít určitou peněžní rezervu pro platby a zároveň kteří chtějí bez zadávání častých příkazů spořit či investovat.
Peníze je možné automaticky převést zpět
Multifunkční účty představují kombinaci běžných účtů, spořících (či termínovaných) účtů a otevřených podílových fondů. Jejich majitel si určí limit. Pokud volné peněžní prostředky překročí stanovenou výši, jsou automaticky převedeny na spořící účet nebo do vybraného podílového fondu. Parametry pro převod si volí každý klient individuálně.
Rozhodnout se pro automatické zhodnocování peněz na spořících účtech mohou například klienti České spořitelny, Komerční banky, Československé obchodní banky, Živnostenské banky, GE Capital Bank, eBanky, Raiffeisenbank, HVB Bank či Citibank.
Jestliže stav na běžném účtu poklesne pod určený limit, umožňují některé bankovní ústavy zpětný převod peněz ze spořícího účtu nebo podílového fondu. Střadatelé by si však předem měli důkladně promyslet, jaká bude minimální částka, pod kterou by zůstatek na běžném účtu neměl nikdy poklesnout. Automatické doplnění běžného účtu umožňují například GE Capital Bank, eBanka nebo Citibank.
Jelikož i samotné úročení spořících účtů není příliš vysoké (pohybuje se mezi 0,5 až 2 procenty), je dobré si předem zjistit veškeré poplatky, které jsou spojeny s transakcí či vedením účtu.
Převody na spořící účet jsou u většiny bank zdarma. Výjimkou jsou pouze Česká spořitelna, Komerční banka a ČSOB, které si účtují poplatek při převodu peněz na spořící účet. I přes nízký úrok se spořící účty vzhledem k nulové meziroční inflaci reálně vyplatí.
Peníze je možné přesouvat i do fondu
Přesun zůstatkových peněz lze automaticky uskutečnit také do otevřených podílových fondů. Klienti si však musí uvědomit jednu podstatnou skutečnost. Jejich peníze se převádějí z bezrizikových účtů do podílových fondů, které sice mají vyšší možné zhodnocení, ale podílníci mohou utrpět také ztrátu.
Vzhledem k tomu, že podílník může potřebovat své investované peníze v době, která není vhodná ke zpětnému prodeji podílu, je posouzení rizika poklesu ceny podílu důležité. "Tím, že klient volí k přesunu nadlimitní peněžní prostředky do fondů, stává se z něho investor se všemi výhodami i riziky," tvrdí Pavel Nesejt, analytik ze společnosti Finance.cz.
Výše rizika se liší dle typu fondu. Nejnižší pravděpodobnost kolísání hodnot je u fondů peněžního trhu. "Nejbezpečnější, a tím pochopitelně nejméně výnosné, jsou fondy peněžního trhu, následují fondy dluhopisové a v delším časovém horizontu jsou obvykle nejvýnosnější fondy akciové," radí Nesejt.
Poradci: využijte fondů peněžního trhu
Klienti, kteří se rozhodli pro podílové fondy, by měli pečlivě zvážit, jaký fond si vyberou. Pokud nemají přehled o kolektivním investování, je vhodné využít služeb odborníků. "Tím, že přesun prostředků z běžného účtu k podílovým fondům funguje automaticky, mohli by klienti velmi snadno ztratit kontrolu nad tokem svých peněz," varuje Nesejt a dodává: "Z tohoto důvodu se doporučuje volit spíše fondy s jistým, byť malým výnosem, tedy fondy peněžního trhu nebo dluhopisové."
V nabídce českých investičních společností či bank se lze setkat s fondy peněžního trhu, které se liší mírou kolísání hodnot, tzv. volatilitou. Investoři by si tedy měli vybírat fondy, které mají volatilitu nízkou. Její výši lze získat na internetu, například na webových stránkách www.fincentrum.cz či www.penize.cz.
Při investování do fondů se platí tři druhy poplatků
Podobně jako u spořících produktů jsou s investicemi do podílových fondů spojeny poplatky. Podílníci se setkávají se třemi základními druhy poplatků. Při nákupu se platí vstupní, při prodeji výstupní a během doby investice poplatek za správu. Pro investici do fondů peněžního trhu hovoří ve srovnání s jinými druhy podílových fondů nejnižší poplatky. Například Investiční kapitálová společnost Komerční banky nebo ČP Invest nevybírají při nákupu ani prodeji podílových listů žádné poplatky. Správní poplatky u peněžních fondů nepřesahují většinou jedno procento.
Ze sporožirového účtu u České spořitelny lze peníze převádět do jedenácti podílových fondů její dceřiné Investiční společnosti ČS. Komerční banka využívá nabídky své Investiční kapitálové společnosti. eBanka propojila svůj Osobní účet s podílovými fondy sesterského ČP Investu. Živnostenská banka zase nabízí pro automatizované převody fondy dceřiného ŽB Trustu.
Banky, které zatím svým klientů nenabízejí automatické investice do fondů, umožňují vklady do fondů prostřednictvím trvalých platebních příkazů. Je tomu například u Raiffeisenbank, ČSOB či Volksbank.

Nabídka automatických nadlimitních převodů z běžných účtů na vynosnější aktiva

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist