Co je lepší - kreditní karta nebo kontokorentní úvěr?
Lidé, kteří potřebují pravidelně a často úvěr, mají na výběr ze dvou hlavních variant. Buď si mohou v bance zřídit kontokorentní úvěr, nebo si zažádat o kreditní kartu. Obě možnosti mají své výhody a nevýhody.
Kontokoretní úvěr není nic jiného, než že klient může svůj osobní účet přečerpat do záporu (do určitého limitu) a banka mu to toleruje. Z vyčerpané částky si banka strhává úroky, které jsou vyšší, než je tomu u běžných spotřebitelských úvěrů, což plyne z vysoké pohodlnosti pro klienta. Přečerpat účet je totiž možné kdykoliv, kdy potřebuje. Zároveň je s kontokorentem splněna i nutnost do určité doby vzniklý dluh vyrovnat a mít na účtu kladný zůstatek. Nejdelší lhůtou je jeden rok. Úrokové sazby se u kontokorentních úvěrů pohybují mezi 12 až 16 procenty ročně.
Naproti tomu kreditní karta umožňuje svému držiteli být "neustále v minusu". To znamená, že klient může klidně několik let bance dlužit, musí ovšem pravidelně splácet určité minimum. Ve většině případů se jedná o deset procent z vyčerpaného úvěru měsíčně.
Dlouho dlužit u kreditní platební karty se moc nevyplatí, neboť úrokové sazby se v těchto případech pohybují mezi 15 až 26 procenty ročně.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist