Domácí dluhopisy se po červnovém zvýšení úrokových sazeb centrální bankou vydaly na cestu vzhůru. Jako by už vyprchalo očekávání dalšího zvyšování úroků, které je v povědomí investorské veřejnosti. Makroekonomická data zveřejňovaná v posledních dnech potvrzují velice slušnou kondici domácí ekonomiky, což vytváří tlaky na straně cen. Centrální banka ve svých komentářích vyslovuje obavy z inflačních tlaků, ale zároveň upozorňuje na nebezpečí, aby zvýšením sazeb nedošlo k udušení nastartovaného růstu domácí ekonomiky.
Domácí dluhové papíry jsou i nadále pod vlivem vývoje hlavně německých státních dluhopisů a trendově je následují. Na této skutečnosti se nebude nic podstatného měnit ani v budoucnu s ohledem na budoucí měnovou konvergenci směrem k eurozóně. Centrální banka přistoupí k opětovnému zvýšení sazeb s největší pravděpodobností v tomto čtvrtletí a bude to krok o velikosti 25 bazických bodů. Podporou pro tento krok se stanou data, která budou zveřejněna počátkem příštího měsíce.
Včerejší aukce státního dluhopisu s kupónem 3,70 procenta přilákala docela slušnou poptávku 15 miliard korun. Bylo upsáno požadovaných 5 miliard korun při průměrném výnosu 5,19 procenta, což je nárůst ve výnosu oproti květnové aukci stejného titulu o 35 bazických bodů a reflektuje tak posun v sazbách.
Česká koruna se dostala v obchodování do poměrně úzkého pásma 31,35 až 31,60 za euro. V pozadí lze hledat spojitost s korporátními emisemi dluhopisů (Sazka a ČEZ) a také a obecně posílení měn rozvíjejících se trhů. Zaváhání, jehož příčinou byl rozpad vlády, přineslo koruně propad k úrovni 32,00 za euro. Naproti tomu překvapivý posun úrokových sazeb vzhůru, naděje na brzké vyřešení situace kolem sestavování nové vlády a příznivá data o domácí ekonomice vrátila korunu zpět na silnější úrovně. V dohledné době lze vývoj těžko odhadovat. Další zvýšení sazeb by mělo působit na posilování kursu koruny, proti tomu budou mít vliv pokračující odtoky dividend zahraničním investorům a možné turbulence na domácí politické scéně spojené s jednáním o státním rozpočtu na příští rok. V dlouhodobějším výhledu by se měla koruna blížit hranici 31,00 korun za euro a potvrzovat tak dlouhodobý trend posilování.
Autor je makléřem PPF burzovní společnosti

Dotazovaní experti se zabývají odhady budoucích hodnot PRIBOR, výnosu vybraného státního dluhopisu a kursu koruny k dolaru a k euru v horizontu jednoho měsíce a půl roku.
PRIBOR (Prague Interbank Offered Rates) je ukazatelem úrovně sazeb, který vyhlašuje Česká národní banka na základě úrokových sazeb deseti referenčních bank, za něž jsou ochotny si půjčovat volné peněžní prostředky na předem určenou dobu. Námi sledovaný PRIBOR 3 měsíce a PRIBOR jeden rok je měřítkem ceny krátkodobých úvěrů.
Výnos státního dluhopisu 6,30/07 je měřítkem ceny dlouhodobých úvěrů. Výnos státního dluhopisu vyšší než krátkodobý PRIBOR (pozitivně skloněná výnosová křivka) ukazuje na očekávání stagnace nebo růstu úrokových sazeb. Opačná situace vyjadřuje očekávání poklesu úrokových sazeb.

040715-21t ()