Nemovitosti: pro občany EU platí omezení
Před přistoupením České republiky k Evropské unii patřilo nabývání tuzemských nemovitostí k nejvíce diskutovaným tématům. Závazky plynoucí z členství v EU a některé novely českých právních předpisů přinesly v této otázce výrazné změny odrážející proměnu českého právního řádu po 1. květnu 2004.
Kvůli obavám z vykoupení českých nemovitostí cizinci, zejména občany ostatních členských zemí Evropské unie, byla v rámci předvstupních rozhovorů vyjednána přechodná období. Po dobu jejich trvání se česká právní úprava nabývání nemovitostí cizinci odchyluje od principu volného pohybu kapitálu v EU.
Přechodná období byla sjednána na sedm let pro zemědělské a lesní pozemky a na pět let pro ostatní nemovitosti určené k takzvanému vedlejšímu bydlení. Po uplynutí tří let od přistoupení Česka k EU přezkoumá Evropská komise další oprávněnost těchto přechodných období a může Evropské radě navrhnout jejich zkrácení, případně ukončení.
V návaznosti na přechodná období a změny v právním postavení občanů z EU v České republice přijal Parlament ČR novelu devizového zákona, která mění podmínky nabývání nemovitostí cizinci.
Na rozdíl od původního znění zákona rozlišuje novela nemovitosti na kategorii pozemků tvořících zemědělský půdní fond a pozemků určených k plnění funkcí lesa a druhou kategorii, do které spadají veškeré nemovitosti neuvedené v první kategorii, tedy byty, stavební pozemky a podobně.
Jednotlivci a nemovitosti
Nejvýraznější změnu v devizovém zákoně představuje oprávnění občanů z EU nabývat tuzemské nemovitosti, kromě zemědělské půdy a lesů, pokud jsou držiteli průkazu o povolení k pobytu (přechodného či trvalého) pro státního příslušníka členského státu EU. Na základě zákona o pobytu cizinců na území České republiky je občanům EU tento průkaz vydáván pro účely povolení k přechodnému pobytu delšímu než tři měsíce. Žadatel o průkaz musí mimo jiné předložit doklad potvrzující účel jeho pobytu, za který se považuje například pracovní poměr v Česku.
Novela ponechává občanům EU dostatečně široký prostor pro zdůvodnění účelu pobytu. V konkrétních případech bude tedy udělení průkazu záležet především na jeho prokázání a způsobu rozhodování policie, do jejíž pravomoci náleží jak rozhodnutí o povolení k přechodnému pobytu, tak vydávání průkazů.
Firmy a nemovitosti
Z hlediska uplatnění vlastnického práva k českým nemovitostem zahraničními právnickými osobami, opět s výjimkou zemědělské půdy a lesů, nedoznala novela devizového zákona podstatných změn. Zahraniční právnické osoby tak i nadále mohou nabývat tuzemské nemovitosti, pokud v České republice umístí svůj podnik, nebo zde zřídí organizační složku svého podniku a zároveň jsou oprávněny v tuzemsku podnikat.
Podmínky stanovené pro nabývání nemovitého majetku zahraničními právnickými osobami se uplatní bez ohledu na skutečnost, zda byla právnická osoba založena podle práva některé z členských zemí EU nebo třetích zemí, či zda má sídlo na území unie.
Zemědělská půda a lesy
Pro občany EU, kteří zamýšlejí v Česku koupit zemědělskou půdu nebo les, stanovil devizový zákon v porovnání s nabýváním ostatních nemovitostí přísnější kritéria. Pro nabytí těchto nemovitostí tak nestačí pouze průkaz o povolení k přechodnému pobytu, nýbrž je třeba průkaz k trvalému pobytu a trvalý pobyt po dobu alespoň tří let. Průkaz k trvalému pobytu mohou získat občané EU podnikající nebo vykonávající funkci člena statutárního orgánu právnické osoby na území České republiky i bez podmínky předchozího pobytu. Ostatní občané EU musí mít v Česku zaměstnaní a nepřetržitý pobyt v délce nej-méně tří let.
Vedle požadavku na předložení průkazu k trvalému pobytu a trvalý pobyt po dobu tří let musí být občané EU, kteří zde chtějí koupit zemědělskou půdu nebo les, vedeni v evidenci zemědělských podnikatelů u příslušného obecního úřadu.
Nemovitost lze zdědit
Devizový zákon i nadále kromě speciálních ustanovení pro nabývání nemovitostí občany EU a právnickými osobami umožňuje nabytí tuzemských nemovitostí spadajících do obou kategorií i z jiných právních titulů. Těmi mohou být dědictví, společné jmění manželů, nabytí nemovitostí od příbuzného, výměna nemovitostí nebo například stavba na vlastním pozemku.
Popsaná omezení skončí po uplynutí přechodných období, která mohou být zkrácena v návaznosti na přezkoumání Evropskou komisí.
Autor pracuje v právní kanceláři Ambruz & Dark, advokáti, v. o. s.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist