Studenti patří mezi nejatraktivnější skupinu obyvatel pro mobilní operátory. Rádi a často telefonují, za měsíc odešlou velké množství krátkých textových zpráv (SMS). Kromě toho také hojně využívají nejrůznější příslušenství telefonů, například hry či fotoaparáty. Mobilní operátoři si tuto skutečnost velmi dobře uvědomují, a tak se snaží mezi své klienty zlákat co nejvíce studentů. V současné době jsou tak pro tuto skupinu klientů na trhu k mání speciální nabídky od dvou operátorů.

Studentské tarify se zpravidla vyplatí
V loňském roce uvedla na trh společnost T-Mobile Tarif Student, mobilní operátor Oskar Mobil pak přišel s tarifem Volej kolej. Ten už v současné době ale není v nabídce. "Ke zrušení tarifu Volej kolej došlo v souvislosti se zavedením nových tarifů Naplno v červenci tohoto roku," uvádí tiskový mluvčí společnosti Oskar Mobil Petr Šindler. Z nynější nabídky se zrušenému Volej kolej asi nejvíce blíží tarif Naplno 50. Od října mají studenti možnost telefonovat výhodněji také u Eurotelu, který přišel s tarifem Eurotel Praktik. Tato nabídka je ale časově omezena jedním měsícem od vyhlášení.
V čem jsou studentské tarifní programy výhodné? Operátoři nabízejí více volných minut a volných SMS zpráv, případně speciální výhody. T-Mobile poskytuje v rámci balíčku služeb volné MMS zprávy a možnost stahování Java programů. Oskar Mobil pak zase nabízí bezplatné volání do hlasové schránky. Výše měsíčního paušálu se pohybuje po hranicí 200 korun bez DPH u společností Eurotel a T-Mobile, tarif Naplno 50 u operátora Oskar Mobil pak přijde na 250 měsíčně.
Rozdíly jsou také v cenách za provolané minuty nad rámec stanoveného paušálu. Zatímco Eurotel a Oskar Mobil nečiní rozdíly mezi tím, do jaké sítě a v kterou denní dobu voláte, T-Mobile výrazněji zlevňuje volání v rámci mateřské sítě, nejlépe mimo špičku.

Cena aktivace je nízká, počítejte však se zálohou
Liší se i výše aktivačního poplatku. Oskar Mobil nabízí aktivaci zdarma, Eurotel za jednu korunu. U T-Mobilu pak nový zákazník zaplatí 99 korun bez DPH. Na rozdíl od ostatních operátorů však nemá možnost pořídit si k tarifu dotovaný telefon. Potom je ale v případě Eurotelu nutné podepsat účastnickou smlouvu na dva roky.
U všech operátorů je nutno počítat se zaplacením vratné zálohy. U Oskar Mobilu činí 1000 korun, u ostatních pak 500 korun. Doba trvání účastnické smlouvy je u všech tarifů dvanáct měsíců. Po uplynutí této doby bude buď tarif změněn na jiný nebo prodloužen, případně zrušen.
K využívání studentských tarifů je vždy nutné předložit ISIC kartu nebo potvrzení o studiu. To nesmí být starší než tři měsíce. Zájemce musí být ve věku od 18 do 26 let. Omezení se netýkají tarifu Naplno 50, který patří do standardní nabídky operátora.

Je rozdíl, zda voláte nebo posíláte textové zprávy
Při posuzování výhodnosti příslušného tarifu je nutné přihlédnout k individuálním požadavkům a potřebám studenta. Například Eurotel Praktik se hodí těm, kteří nejraději komunikují pomocí SMS zpráv. Zmíněný tarif jich totiž nabízí v rámci měsíčního tarifu rovnou stovku.
Tarif Student ocení ti, co rádi volají. Cena hovoru za minutu je ve srovnání s ostatními nejvýhodnější. Zejména při volání do mateřské sítě a na pevné linky. "Výhodou je možnost takzvaných prázdnin ve využívání tarifu, na dobu až 12 týdnů," uvádí Martina Školníková z externí komunikace T-Mobile. To student ocení při dlouhodobější cestě do zahraničí nebo v případě nenadálé finanční tísně.
Při přechodu z předplacených karet na paušál je ale na místě určitá obezřetnost. Na displeji se totiž nezobrazuje aktuální stav kreditu. Má-li student omezené finanční prostředky, je vhodné si průběžně hlídat stav volných minut a SMS zpráv. Může se totiž jednoduše stát, že na konci měsíce přijde studentovi faktura na několikanásobně vyšší částku než za původní kupón.

Zvýhodněné tarify pro studenty nabízené mobilními operátory