Slovensko láká nízkými daněmi

Nízké daně, nižší platby za sociální odvody státu a rychlejší založení firmy. To jsou hlavní důvody, které nyní lákají firmy ze západní Evropy, které chtějí mít své pobočky ve střední Evropě, k založení obchodních zastoupení nebo dceřiných firem na Slovensku.

Basf zamířil do Bratislavy

První firmou působící v Česku, která se k tomuto kroku rozhodla, je chemický koncern Basf, který ruší své obchodní zastoupení v Praze a Vídni a stěhuje jej do Bratislavy. Tam bude mít firma, která má továrny v Německu, svoje sídlo také pro český a slovenský trh a bude odtud dodávat svoje výrobky a také díky tomu zaplatí nižší daně. Na Slovensku je totiž devatenáctiprocentní daň z příjmu, v Česku je nyní osmadvacetiprocentní, do roku 2006 má klesnout na dvacet čtyři procent.
Firmy, které se na Slovensku registrují, nemusí nic vyrábět, stačí, aby výrobky nebo služby prošly přes slovenskou pobočku, daně tak firma zaplatí nižší.
"V tomto roce jsme už zaznamenali velký boom v přesídlování zahraničních firem," řekl právník Tomáš Banič, podle kterého se na Slovensku už letos rozhodlo svoje zastoupení pro státy střední Evropy otevřít sedmkrát více firem než v předchozích letech.
To potvrdila také Podnikatelská aliance Slovenska. Svoje zastoupení tak na Slovensku už pro střední Evropu v letošním roce otevřely mnohé zahraniční společnosti, jako jsou například Incofin a Trans Union z Belgie či Witra z Německa a Hoval z Lichtenštejnska.
Distribuční společnost pro střední a východní Evropu ve Slovenské Galantě ohlásila také společnost Samsung Elektronics. Ta na Slovensko přestěhuje svoji firmu ze Španělska. Velký zájem o to, zřídit si svoji pobočku na Slovensku, mají především společnosti z Rakouska a Německa. Výhodou hlavně Bratislavy a jejího blízkého okolí je nevelká vzdálenost Prahy, Vídně a Budapešti.
Odborníci přitom předpokládají, že firem, které se kvůli nižší dani z příjmu rozhodnou pro to zřídit pobočku nebo dceřinou společnost právě spíše na Slovensku než v Česku, bude dále přibývat. Dosud byla situace opačná, firmy se usazovaly v Česku a měly tu také zastoupení pro Slovensko. Naopak by neměl být nijak výrazný přesun společností, které už v Česku působí.

Sídlo hledá řada firem

"Nepůjde ani tak o to, že by se stěhovala obchodní zastoupení z Česka na Slovensko. Spíše se pro Slovensko při svých úvahách o založení obchodního zastoupení nebo dceřiné firmy budou rozhodovat společnosti ze západní Evropy, které ve střední Evropě dosud nepůsobí," uvedla hlavní ekonomka společnosti Next Finance Markéta Šichtářová.
To, že firmy ze západní Evropy hledají místo, kde by mohly zřídit svoje pobočky, potvrzují také průzkumy renomovaných společností. Podle v pondělí zveřejněné studie poradenské společnosti Ernst & Young stále více podniků ze starých členských zemí Evropské unie odchází kvůli vysokým daním z příjmu do zemí, které vstoupily do EU teprve v květnu.
Podle této studie například německé firmy platí téměř třikrát vyšší daně než litevské společnosti, dvakrát vyšší než podniky v Polsku a Maďarsku a o polovinu vyšší než firmy v České republice.
Nízké daně podle Ernst & Young lákají firmy ze západní Evropy, které hodlají zakládat dceřiné společnosti. Například daňová zátěž německé firmy v Česku činí dvacet osm procent, v Polsku a Maďarsku dvacet procent a na Slovensku devatenáct procent.
Česká republika má podle studie sice poměrně vysoké sazby daně, zároveň ale nabízí velké množství úlev a odpisů, které konečnou daň snižují. Firmy tedy fakticky platí jinou, takzvanou efektivní daň. Ta je v Česku nyní na úrovni pětadvaceti procent, díky snížení sazeb v dalších letech by ale měla klesnout na 21,2 procenta. I tak ale mají české firmy jedny z nejvyšších daní ve střední a východní Evropě. Nevýhodou Česka je podle expertů i vysoké sociální a zdravotní pojištění, které má společně s Belgií nejvyšší v Evropě.

Rozhodují lidé i pobídky

Podle další nové studie poradenské společnosti KPMG, která porovnávala daně ve střední Evropě, je v současné době nejnižší daňové zatížení na Slovensku, za ním je pak Rakousko, v Česku a Maďarsku se platí vyšší daně. U firem zaměřených na obchodování je tak nejvýhodnější situace na Slovensku.
Podle Šichtářové je ale Česko zatím lákavější pro zahraniční firmy, které chtějí zřizovat technologická a servisní centra, neboť v tomto případě zatím daně tak důležitou roli nehrají.
"Tady hraje roli především kvalifikovaná pracovní síla a také pobídky," řekla Šichtářová, což podle ní dokládá například investice, které vložila logistická společnost DHL do svého evropského centra v Praze. Pouhé jeho vybudování stálo investora více než pět miliard korun.