Největší německý odborový svaz pohrozil, že nepodpoří ohlášený prodej 20procentního podílu ocelářského podniku společnosti Thyssenkrupp investiční skupině EP Corporate Group (EPCG) českého miliardáře Daniela Křetínského. Odbory žádají záruky ohledně investic a zachování pracovních míst, sdělil listu Welt am Sonntag jeden z odborářských šéfů svazu IG Metall.

„To jsou pro nás červené linie,“ řekl Knut Giesler, předseda pobočky svazu IG Metall v Severním Porýní-Vestfálsku, kde Thyssenkrupp sídlí. Odboráři kritizují transakci již od samotného začátku. 

Dozorčí rada společnosti Thyssenkrupp má o investici hlasovat 23. května. Polovinu křesel v radě mají zástupci zaměstnanců, může je ale přehlasovat předseda Siegfried Russwurm, jehož hlas se v případě patové hlasovací situace počítá dvakrát.

Giesler uvedl, že si nedovede představit, že by zástupci zaměstnanců pro prodej Křetínskému hlasovali, pokud nedostanou písemné garance. Russwurm by si podle něj měl „dobře rozmyslet“, zda chce zaměstnance svým dvojím hlasem přehlasovat.

„Pokud s námi chtějí tímto způsobem jednat, postaráme se o odpovídající reakci zaměstnanců,“ uvedl Giesler. „Skupina se musí rozhodnout, zda chce měsíce nepokojů v řadách zaměstnanců a na pracovištích,“ dodal.

Zástupci zaměstnanců dříve ostře kritizovali komunikační styl generálního ředitele společnosti Thyssenkrupp Miguela Lópeze a obvinili ho, že nezapojuje zaměstnance do vyjednávání a nectí dlouholeté tradice, které dávají odborům ve skupině velký vliv, připomněla agentura Reuters.

Šéf německých oceláren ale vidí ve spojení s Křetínským možnost, jak společnost rozvíjet. „Naším cílem je budoucí koncepce, která povede k ekonomické nezávislosti a k obchodnímu úspěchu společnosti Thyssenkrupp Steel,“ uvedl v této souvislosti López. Firma zveřejnila informace o jednání s EPCG koncem loňského listopadu, německá média ale o zájmu Křetínského informovala již v září.

López doufá, že se díky spojení podaří vyřešit očekávané vyšší náklady na energie v souvislosti s reorganizací výroby směrem k postupům, které jsou šetrnější k životnímu prostředí.

Podle Křetínského je současná akvizice prvním krokem k připravovanému partnerství obou skupin. „EPCG úspěšně prošla dynamickým trhem v energetickém sektoru. Zůstala přitom finančně silná, nadále roste a je spolehlivým poskytovatelem energií a služeb klientům. Na základě toho jsme přesvědčeni, že koncepce společného podniku vytvoří silnější pozici pro Thyssenkrupp Steel v době, kdy celý ocelářský sektor v Evropě projde podobnou transformací jako energetika,“ prohlásil Křetínský.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist