Německý průmyslový konglomerát Thyssenkrupp jedná o prodeji polovičního podílu ve své ocelářské divizi českému miliardáři Danielu Křetínskému. Informoval o tom ve čtvrtek list Handelsblatt s odvoláním na zdroje obeznámené s jednáním. Společnost Thyssenkrupp i Křetínský se podle listu k této informaci odmítli vyjádřit, ČTK reakci podnikatele zjišťuje.

Společnost Thyssenkrupp letos obnovila plán na oddělení ocelářské divize, která je druhým největším výrobcem oceli v Evropě, napsala agentura Reuters. Před třemi lety se o německou firmu ucházel Sanžív Gupta, majitel největší české hutě Liberty Ostrava. Tehdy mluvil o budoucnosti evropského ocelového byznysu, ale ve svém snažení neuspěl.

Thyssenkrupp řeší svou budoucnost od roku 2019, kdy Evropská komise shodila ze stolu možné spojení s evropskou částí indické společnosti Tata Steel.

Zdroje Handelsblattu uvedly, že rozhovory s Křetínským se nacházejí v pokročilé fázi a že k dohodě by se mohlo dospět ještě v letošním roce. Podle listu by si firma Thyssenkrupp měla v divizi ponechat poloviční podíl. Její akcie na zprávu listu zareagovaly posílením o zhruba šest procent.

Daniel Křetínský patří k nejvlivnějším postavám českého byznysu. Ovládá řadu průmyslových, obchodních, finančních nebo mediálních firem v České republice i zahraničí. Časopis Forbes ho v nejnovějším žebříčku řadí na druhé místo mezi nejbohatšími Čechy, jeho majetek odhaduje na 9,2 miliardy dolarů (přes 200 miliard korun).

Hlavní společností Křetínského je Energetický a průmyslový holding (EPH), který je přední středoevropskou energetickou skupinou. Holding vlastní a provozuje zařízení v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Británii, Irsku, Francii a ve Švýcarsku. Podniká v těžbě hnědého uhlí, výrobě elektřiny a tepla až po distribuci elektřiny a tepla.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.