Německá společnost Thyssenkrupp prodá 20procentní podíl ve svém ocelářském podniku investiční skupině EP Corporate Group (EPCG) českého miliardáře Daniela Křetínského. Ocelárna o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Hodnota transakce nebyla zveřejněna. Firmy také jednají o akvizici dalších 30 procent a usilují o vytvoření společného podniku, ve kterém by každá ze stran měla poloviční podíl.

Thyssenkrupp tento měsíc oznámil, že zruší pracovní místa a sníží kapacitu ve svých hutích v Duisburgu. Firma se snaží přebudovat svůj ocelářský podnik, jehož kořeny sahají více než 200 let do minulosti. Poptávka totiž slábne a na trh se dostává levnější ocel z Asie. K problémům přispívají i vysoké ceny energií a klimatická politika EU.

„Naším cílem je budoucí koncepce, která povede k ekonomické nezávislosti a k obchodnímu úspěchu společnosti Thyssenkrupp Steel,“ uvedl předseda představenstva firmy Thyssenkrupp Miguel López. Firma zveřejnila informace o jednání s EPCG koncem loňského listopadu. López doufá, že se díky spojení podaří vyřešit očekávané vyšší náklady na energie v souvislosti s reorganizací výroby směrem k postupům, které jsou šetrnější k životnímu prostředí.

Podle Křetínského je současná akvizice prvním krokem k připravovanému partnerství obou skupin. „EPCG úspěšně prošla dynamickým trhem v energetickém sektoru. Zůstala přitom finančně silná, nadále roste a je spolehlivým poskytovatelem energií a služeb klientům. Na základě toho jsme přesvědčeni, že koncepce společného podniku vytvoří silnější pozici pro Thyssenkrupp Steel v době, kdy celý ocelářský sektor v Evropě projde podobnou transformací jako energetika,“ řekl ČTK přes svého mluvčího Křetínský.

Magazín Der Spiegel o Křetínském napsal, že je v Německu známým investorem, který se skupinou ovládá hnědouhelné energetické společnosti Mibrag a LEAG z východního Německa. „Dosud měl s ocelí jen málo společného. Zřejmě očekává, že by mohl uplatnit svou elektřinu přímo u Thyssenkrupp. Sám uvádí, že investuje hodně peněz do obnovitelné energie,“ píše na svém webu magazín.

Ze společného prohlášení vyplývá, že ocelárny Thyssenkrupp počítají s tím, že EPCG jako strategický partner může podniku pomoci zajistit dostatek takzvané zelené energie včetně vodíku jako klíčového energetického zdroje.

Dohoda by měla být dokončena v letošním finančním roce, který končí 30. září. Transakci ale ještě musejí schválit příslušné orgány a dozorčí rada německé firmy.

„Thyssenkrupp čelí vážným potížím kvůli zelené agendě a drahým energiím, na nichž ale Křetínský rekordně vydělává,“ uvedl k oznámené transakci ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Jádrem současných problémů firmy Thyssenkrupp a celého německého průmyslu je podle něj zelená agenda. „Zejména právě v důsledku prosazování ambiciózní zelené agendy ceny energií v Německu výrazně převyšují ceny v Asii či například ve Spojených státech, což činí německý - a obecněji evropský - průmysl mnohem méně konkurenceschopný,“ dodal.

Křetínský ale z vysokých cen energií naopak profituje. Jeho energetický podnik měl loni vyšší zisk než jakákoli tuzemská firma v historii. Vydělal 184 miliard korun. Rekordních výsledků dosáhla EPCG navzdory poklesu cen energií na evropských burzách v porovnání s rokem 2022.

Do skupiny EPCG patří Energetický a průmyslový holding (EPH), mediální skupina Czech Media Invest (CMI) a firma EC Investments. V EPCG má Křetínský 89,3 procenta akcií, zbylých 10,7 procenta drží skupina manažerů EPH.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist