Zásoby největších ropných koncernů na světě se tenčí. Hledají proto nová naleziště, aby si zajistily dodávky, a tak i vysoké příjmy na příští roky. Největší pozornost přitom budí africká a ruská ropa.
"Afrika je schopna od roku 2010 zajišťovat až dvacet procent světové spotřeby ropy. Obří koncerny se proto zaměřují na odkupy nadějných těžebních polí v tomto regionu, protože se zde podle odhadů ukrývají obrovské zásoby ekonomicky významné suroviny," uvedl britský ropný analytik George Fisher. Nyní se v Africe těží asi jedenáct procent z více než 100 miliónů barelů denní produkce, uvedla agentura Reuters.

Libye prodá 15 nalezišť
Nejnověji se společnosti těžící ropu zaměřily na naleziště v Libyi. Tamní vláda letos v létě oznámila, že odprodá patnáct těžebních polí. "Doposud se přihlásilo 120 společností z celého světa. Nejvíce jich je ze Spojených států," uvedl včera pro agenturu Bloomberg Tarek Hassan-Beck, šéf plánování libyjské státní ropné firmy National Oil Corporation.
Severoafrická země si podle Hassana-Becka slibuje, že prodejem ropných polí přiláká do země investice v celkové výši 30 miliard dolarů. Tím by se pak její produkce měla zvednout ze současných 1,6 miliónu barelů denně až na tři milióny, uvedl server nytimes.com.
Velké šance při tendru na ropná pole dávají analytici velkým korporacím ze Spojených států. Mezi nimi nejčastěji zaznívají jména společností ChevronTexaco, ConocoPhillips a Apache Corp. "ChevronTexaco má velké šance, protože má výbornou pozici na africkém kontinentě. Za posledních pět let zde firma investovala na pět miliard dolarů, v příštích pěti letech to má být dalších dvacet miliard," uvedl francouzský expert na ropný trh Lucien Grad. V loňském roce získal Chevron výnosné pole na ostrově Svatého Tomáše v Guinejském zálivu za 123 miliónů dolarů. "Africká aktiva jsou pro nás velmi důležitá. Nedávné průzkumy hlubokomořské těžby prokazují, že Afrika bude významným zdrojem ropy," uvedl Jeff Shellebarger, vedoucí rozvoje firmy v africkém regionu.

Politici z EU v Africe lobbují
Také další velké koncerny nezůstávají pozadu. Jednička na světovém ropném trhu, americká firma Exxon Mobil, těží v regionu asi milión barelů denně. Díky investicím ve výši 30 miliard dolarů v příštích deseti letech se má tento objem zněkolikanásobit. Nizozemsko-britský Shell vloni do nalezišť v Nigérii a dalších státech Afriky investoval asi 1,5 miliardy dolarů.
Evropské koncerny však v Africe za americkými konkurenty pokulhávají a stávají se tak stále více závislé na dodávkách z Ruska. Za jejich snahy o průnik na černý kontinent tak v poslední době lobbují politici. "Nechceme být závis-lí jen na jednom zdroji," prohlásil německý kancléř Gerhard Schröder při své návštěvě Alžírska a Libye v minulých dnech. Dal tak najevo obavy sdílené s Evropskou komisí: "Diverzifikace zdrojů je životně důležitá," řekl v Tripolisu.
V Libyi se zatím daří například německé firmě Wintershall, dceřiné společnosti koncernu BASF. Ta působí v zemi již téměř padesát let a těží asi desetinu z produkce severoafrického státu. Napříště se pak podle evropských politiků mají firmy zaměřit také na Alžír, kde jsou jedny z největších zásob zemního plynu v oblasti a také velká naleziště ropy. Nahrává tomu i fakt, že tamní prezident Abdelaziz Bouteflika vyhlásil letos řadu hospodářských reforem a rozsáhlé investice do ropné infrastruktury.

Západ láká ruská ropa
Kromě Afriky světové firmy láká také ruská ropa a kaspická naleziště. O kaspický region, kde se ukrývají asi čtyři procenta světových zásob ropy, nemají zájem jen západní koncerny, jako Exxon Mobil, ale také ruské firmy.
Vloni ruská ropná jednička Lukoil a plynárenský monopol Gazprom vytvořily společný podnik s kazašskou firmou KazMunaiGaz, aby mohly těžit ropu v Kaspickém moři.
Přístup k ruské ropě si nedávno zajistila společnost ConocoPhillips, když v dražbě koupila sedmiprocentní podíl v Lukoilu za dvě miliardy dolarů. Od loňska zase britský koncern BP provozuje s ruskou společností TNK společný podnik TNK-BP. Další firmy například investují do nalezišť na ostrově Sachalin.

041019-21 ()

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist