Volání po investičních garancích v obecném smyslu je jednou z investorských iluzí poslední doby. Vyvolaly ji nejspíše mimořádné propady na burzách v r. 2000, které na psychice investorů zanechaly "medvědí jizvy"1). Reakcí je dnes nízká poptávka po nezajištěných finančních produktech. Jde tedy o iluzi zákonitou a přirozenou. V tomto případě klienti většinou poptávají produkt konstruovaný s ohledem na emoce a nikoliv s ohledem na optimální splnění investičního cíle.

Nálady a finanční produkty

Zdá se vám, že emoce a finanční produkty jsou neslučitelné pojmy, a když ano, pak pouze okrajově? Není tomu tak. Na masovém trhu nejsou motivem investice jen kalkulace o finančních cílech a horizontech, ale i emocionální potřeby. Ty jsou jednak stálé, jednak nově získávané a časově omezené. Například pojišťovny asociující své produkty se symboly bezpečí a jistoty vycházejí vstříc právě takovým stálým a trvalým emocionálním potřebám. Potřeby vzniklé jako důsledek "medvědích jizev" jsou naproti tomu příkladem nově získaných a časově omezených emocionálních potřeb. Ti, kdo poptávají garance, se dívají do zpětného zrcátka minulé investiční zkušenosti, kterou by již nikdy nechtěli zažít. Emocionální mechanismus, s jehož pomocí se z takové zkušenosti zotavují, je jednoduchý. Snaží se vyvarovat příští negativní zkušenosti chováním, které je extrémně opačné. I poptávku po finančních produktech tedy ovlivňuje emocionalita a emocionálně zabarvená přání. Ta mohou být uměle ovlivněna reklamou či PR články.

Garantované - zajištěné produkty

Jsou nesporně populární. Představují typický příklad módního produktu, který je žádán množstvím investorů i přesto, že většina přesně neví, co dostává, a to jak pokud jde o konstrukci produktu, tak pokud jde o jeho ekonomiku. Faktem zůstává, že jako hlavní benefit získá investor de facto fikci, protože tradiční zajištěný produkt2) je výhodnější v rozsahu situací, kdy akciový index "skončí" mimo rozsah +50 %/-50 %. Nejde tedy o příliš běžný situační rejstřík. Investor však získává něco, co mu zdánlivě garantuje, že akciovou investicí nepodstupuje žádné riziko. Všechny ostatní akciové produkty svědčí o opaku, totiž že taková akciová investice není možná. Garantované fondy nejsou bohužel zázrakem a jde skutečně o pouhou fikci.

Podívejme se na konkrétní příklad. Požadujme zajištěný produkt na pět let s tím, že to nejhorší, co nás může potkat po uplynutí této doby, je nulový výnos. A tento produkt by měl přinést i výnos odvozený od vyspělého akciového trhu. Máme dvě možnosti. Vybrat si klasický zajištěný fond nebo sestavit portfolio z dluhopisů a akcií. Většina investorů bude považovat první možnost, tedy investici prostřednictvím zajištěného fondu jak za bezpečnější, tak za výhodnější. Jak je tomu doopravdy? Ve výpočtech ignorujme skryté i odkryté náklady u obou variant, tak aby srovnání bylo průhledné a zaměřilo se pouze na finančně matematické aspekty. Tradiční zajištěný fond je nevýhodný ve srovnání s portfoliem (viz poznámka č. 2 pod čarou) v případě, že index skončí na pětiletém horizontu v rozsahu +50 %/-50 %. Zajištěný fond je postupně výhodný v pásmu -50 % a více, protože stále garantuje původně vloženou částku, zatímco portfolio již začíná ztrácet. Situace, v níž se výhodnost takovéto zajištěné investice projeví, je ovšem nutno posunout do řádu katastrof s poměrně nízkou pravděpodobností i četností. Možná stojí za povšimnutí, že ve 20. století tato situace nikdy nenastala. Nejhorší pětiletá výkonnost indexu byla -44,9 %.

Kdyby nebylo kdyby....

Jaká je tedy alternativa? Asset manažer nebo finanční poradce vybavený příslušným softwarem může garantovaný produkt vytvořit každému potenciálnímu klientovi zcela na míru. V popsaném konkrétním příkladě stačí ze 67 % použít bonitní pětiletý dluhopis a z 33 % akciový fond. Alokace vytvoří stejný objem rizika a výnosu, jaký má garantovaný produkt. Pokud ji klient nezmění, bude vše fungovat. Přitom však portfolio může být sestaveno pro většinové situace, které mohou nastat, nikoliv však pro případ nepravděpodobných katastrof. Kdyby investor tuto investici provedl v březnu 2000 (nejhorší možný okamžik) do korunového pětiletého dluhopisu a amerického akciového fondu bez měnového zajištění (koruna posílila), což je nejhorší kombinace, kterou je možno zkonstruovat, investice by byla dnes přes tři procenta v plusu! Ekvivalentní zajištěný fond skončí v době splatnosti s nulovým výnosem s tím, že nyní by byl ve ztrátě. Kladného zhodnocení by totiž dosáhl jen tehdy, kdyby do roku 2005 trhy dosáhly svého maxima. A to je jen sen.


1) Bull market - anglická přezdívka pro rostoucí trh. Doslova přeloženo znamená býčí trh. Opakem je Bear market (medvědí trh), který se vyznačuje poklesem hodnoty cenných papírů.

2) Jde o následující příklad: Fond je sestaven pro pětiletou splatnost. Při úrokové sazbě čtyři procenta a nulových (fiktivních) nákladech by bylo možno sestavit garantovaný fond s 67% participací na akciové indexu S & P 500, který reprezentuje 500 největších amerických firem. Stejnou službu nabídne i portfolio tvořené z 33 % akciovým fondem a z 67 % pětiletým dluhopisem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist