Tímto již se dostáváme k přehledu historických výnosů jednotlivých fondů. Rozřadili jsme je do tabulek 4 až 8 podle investičního zaměření. Hodnoty označené kurzívou se vztahují pouze za část roku (tj. dobu od založení fondu do konce daného roku). Kromě výnosů naleznete v tabulkách i výši poplatku za správu portfolia, který je již ve výnosech zahrnut. Vzhledem ke krátké historii většiny fondů lze na základě těchto údajů stěží hodnotit kvalitu jednotlivých fondů. Je ale zřejmé, že výsledky jen několika fondů (zejména těch, které investují do akcií zemí střední a východní Evropy) mohou přesvědčit klienty o výhodnosti investičního pojištění nad pojištěními s garantovaným zhodnocením pojistné rezervy.

Při srovnání investičního zaměření s názvy fondů zjistíte nesrovnalost u Akciového fondu Generali Pojišťovny. V současné době má tento zainvestováno do smíšeného portfolia jen s lehkou převahou akciové složky.

Variabilita pojistné částky pro případ smrti

Již v popisu investičního životního pojištění jsme vyzdvihli možnost volby pojistné částky pro případ smrti z relativně širokého rozpětí k danému pojistnému a také její přizpůsobování aktuálním potřebám během trvání pojištění. Srovnejme si tedy míru variability pojistné částky jednotlivých produktů. Jelikož pásma, ve kterých se může pohybovat pojistná částka, se mění podle vstupního věku a pohlaví pojištěného, budeme je sledovat na 6 modelových příkladech.

Hranice pojistných částek pro první dva - muž a žena se vstupním věkem 30 let - jsou zaznamenány v tabulce 9. První věcí, které si lze všimnout, jsou shodné limity pro muže i ženy, které používá většina pojišťoven. Výjimkami jsou AVIVA životní pojišťovna a Česká pojišťovna. Ty také nabízejí při daném pojistném nejvyšší pojistnou ochranu.

Zvláště u maxim pro ženy je náskok této dvojice před ostatními výrazný. Z jejich srovnání vychází jako vítěz Česká pojišťovna s 1 600 000 Kč pro muže a 2 120 000 Kč pro ženy. I když nevýhodou produktu České pojišťovny je přehodnocování postačitelnosti pojistného po 10 letech trvání pojištění (při nízkých výnosech investiční složky bude klient pravděpodobně donucen snížit pojistnou částku nebo zvýšit pojistné).

Nejnižší hodnota u maximální pojistné částky je uvedena u produktu Prosperita AVIVA životní pojišťovny, ale to je dáno stanovením maximální pojistné částky u tohoto produktu na 300 000 korun, a v případě potřeby vyšší pojistné částky lze zvolit produkt Osobní životní plán. Další v pořadí je produkt Maximal ČSOB Pojišťovny, který pro měsíční pojistné 1000 Kč umožňuje pro klienty se vstupním věkem 30 let sjednat pojistnou částku maximálně 360 000 Kč. Uvedená minima pojistných částek jsou nezávislá na výši pojistného až na produkt Osobní životní plán AVIVA životní pojišťovny a Investiční životní pojištění Česká pojišťovny.

Výnos produktů investičního životního pojištění

Stále jsme se ještě nezabývali otázkou, jaký přínos mohou znamenat jednotlivé produkty pro klienta. Pokusíme se proto porovnat dosažená pojistná plnění jednotlivých produktů, kterých lze dosáhnout za přibližně shodných podmínek. Umožní nám to také vyjádřit relativní rozdíly v celkových poplatcích jednotlivých produktů. Bohužel při nejlepší vůli se nám nepodaří zajistit stoprocentní srovnatelnost produktů. Prvním zkreslujícím faktorem je různá minimální pojistná částka, druhým je různá definice pojistného plnění v případě smrti. Třetím jsou specifika v konstrukci produktů. Porovnání v tomto směru nejvíce zkresluje automatické zvyšování pojistné částky u Investičního životního pojištění České pojišťovny, ke kterému dochází v případě, že hodnota pojištění dosáhne minimálně 90 % pojistné částky pro případ smrti, a to o 10 % její původní výše. Z pohledu klienta, který hledá v těchto produktech nástroj spoření na stáří, je ovšem výše uvedené nepodstatné. Jemu jde o maximalizaci plnění na konci pojistné doby. Za takových podmínek je jediným problémem rozdíl v poplatcích za správu aktiv, který může ovlivnit dosažené průměrné zhodnocení podílových jednotek na účtu pojištěného.

Pojďme se tedy podívat, jak jednotlivé produkty obstojí v očích takového klienta. Budeme předpokládat klienta se vstupním věkem 30 let, který bude ročně do srovnávaných produktů přispívat 12 000 korunami formou běžného pojistného. Zajímá nás vyplacené plnění v případě dožití se 60 let a celkový výnos vložených peněz za podmínky, že se podaří dosáhnout v průměru zhodnocení podílových jednotek ve výši 5 %. Vyplacené pojistné plnění před zdaněním a celkový výnos vložených peněz pro muže a ženu za předpokladu výnosu 5 % ročně jsou uvedeny v tabulce 10. Pro lepší vypovídací schopnost těchto hodnot je přidán sloupec s výší pojistné částky pro případ smrti, s kterou se modelace počítala.

Nejvyšší plnění za zadaných podmínek dosáhl produkt Maximal ČSOB Pojišťovny, a to 773 712 korun, což představuje průměrný roční výnos 4,56 %. Těží z výhody nízkých poplatků, které jsou pravděpodobně umožněny distribucí výhradně přes přepážky ČSOB. Za ním se s minimálními odstupy seřadily Tarif 100 Credit Suisse Life &Pensions pojišťovny, Investor Plus ING Nationale Nederlanden životní pojišťovny a Z60 Generali Pojišťovny s průměrným výnosem zhruba 4 % ročně. Velký rozdíl není ani u Prosperity AVIVA životní pojišťovny. Osobní životní plán AVIVA životní pojišťovny má při tomto srovnání nevýhodu v podobě relativně vysoké pojistné částky pro případ smrti. Investiční životní pojištění České pojišťovny znevýhodňuje evidentně výše popsané automatické zvyšování pojistné částky.

Co ovšem tato čísla znamenají? Z potenciálního výnosu 5 % ročně poplatky spojené s těmito produkty ukusují při délce pojištění 30 let kolem jednoho procentního bodu ročně. Výjimkou je jen Maximal ČSOB Pojišťovny se snížením výnosu o půl procentního bodu. Můžeme tedy pro tento příklad učinit závěr, že pouhé spoření prostřednictvím investičního životního pojištění není výhodné.

Co udělá s výnosy investičního pojištění zohlednění možnosti snížit si základ daně z příjmů o zaplacené pojistné? Nárůst průměrného výnosu u všech produktů se pohybuje podle pásem daně od 0,9 % do 2 %. Hledáme-li pásmo daně, od kterého výnos přesáhne kalkulované zhodnocení pojistného ve fondech, zjistíme, že většina produktů je zajímavá až pro klienty s příjmy zdaněnými dvaceti a více procenty. Výjimkou je produkt Maximal 60 ČSOB Pojišťovny, u kterého dosáhnou vyššího než pětiprocentního zhodnocení i klienti s příjmem spadajícím do daňového pásma 15 %.


FP0410s16 ()

 

FP0410s16a ()

 

FP0410s17 ()

 

FP0410s17aa ()

 

FP0410s17b ()

 


Detailní informace o produktech investičního životního pojištění jsou součástí Analýzy produktů investičního a variabilního životního pojištění v ČR, vypracované společností SOPHIA FINANCE v roce 2004.

 

analytik společnosti SOPHIA FINANCE, s.r.o.