Společné zdanění: až v přiznání v roce 2006


Minulý týden byl v Poslanecké sněmovně schválen návrh novely zákona o daních z příjmů, který, bude-li přijat Senátem a podepsán prezidentem České republiky, vstoupí v platnost od 1. ledna 2005. Vedle dalších novinek se do českého právního řádu dostane pojem společné zdanění manželů a sleva na dítě, která nahradí dosud používanou odčitatelnou položku.

Společné zdanění manželů

Se společným zdaněním manželů se lidé fakticky setkají až v roce 2006, kdy budou podávat daňové přiznání za uplynulé zdaňovací období. Manželé pro tento účel nejdříve dají své příjmy dohromady a poté je rozdělí na dvě poloviny. Společné zdanění manželů tak spočívá v přenesení části daně na druhého z manželů. Podmínkou je, že manželé vyživují alespoň jedno dítě, které s nimi žije ve společné domácnosti. Přitom postačí, budou-li manželé vyživovat dítě alespoň k poslednímu dni zdaňovacího období.
Kritéria pro posouzení, kdo je a kdo není vyživovaným dítětem, budou obdobná jako dosud pro uplatnění odčitatelné položky na dítě. Nezdanitelné části základu daně bude moci přitom v zásadě uplatnit i ten z manželů, který neměl zdanitelné příjmy. Je ovšem také třeba podotknout, že použití daňové optimalizace prostřednictvím společného základu daně se obecně bude do budoucna vylučovat s uplatněním daňové ztráty vykázané u poplatníků s příjmy z podnikání nebo pronájmu.
Společné zdanění manželů bude přínosné zejména pro rodiny s rozdílnými příjmy manželů například z důvodu, že se jeden z manželů věnuje péči o dítě. U společného zdanění je důležité si uvědomit, že tento způsob výpočtu základu daně manželů nelze uplatnit v případech, kdy má alespoň jeden z manželů daň z příjmů stanovenou paušální částkou nebo má povinnost stanovit svou daňovou povinnost z minimálního základu daně, anebo vypočítává daň z příjmů dosažených za více zdaňovacích období či jako spolupracující osoba.
Rovněž nelze uplatnit společné zdanění manželů také v případech, kdy alespoň jeden z manželů uplatňuje slevu na dani z titulu příslibu investiční pobídky nebo v případech, kdy je alespoň jeden z manželů povinen postupovat podle příslušných ustanovení zákona o daních z příjmů týkajících se konkursního řízení.
Největší úspory na dani v novém systému pocítí rodiny s dětmi. Například rodina, kde otec vydělává 18 tisíc korun měsíčně a jeho manželka o šest tisíc korun méně, ušetří na daních více než 3300 korun.

Sleva na dítě

Druhým novým prvkem, který by novela měla přinést, bude daňové zvýhodnění ve výši 6000 korun na každé vyživované dítě, které nahradí současnou nezdanitelnou částku na vyživované dítě. Uplatnění tohoto zvýhodnění bude mít podobu slevy na dani nebo takzvaného daňového bonusu.
Tato úprava by měla na rozdíl od současné takzvané nezdanitelné části základu daně ve výši 25 560 korun přinést stejnou daňovou úsporu každému poplatníkovi, tedy i těm s nízkými příjmy. Slevu na dani si poplatník bude uplatňovat až do výše vypočtené daňové povinnosti a bude-li nárok poplatníka na daňové zvýhodnění vyšší než vypočtená daňová povinnost, bude vzniklý rozdíl daňovým bonusem. Ten pak bude vyplacen prostřednictvím zaměstnavatele nebo správce daně.
Poplatník však bude moci daňový bonus uplatnit maximálně do výše 30 tisíc korun ročně. Tento limit představuje zvýšení oproti původnímu návrhu omezit daňový bonus částkou 24 tisíc korun.
Na druhou stranu nebyly schváleny pozměňovací návrhy, které například prosazovaly i jinou úpravu daňového zvýhodnění na dítě s tím, že částky tohoto zvýhodnění (šest tisíc korun na dítě) by rostly s každým dalším dítětem a podstatně větších úspor by tak dosáhly početnější rodiny.
Aby poplatník dosáhl na daňový bonus, musí vykázat určitý příjem. Tento bonus je možné uplatnit jen v případě, kdy má poplatník ve zdaňovacím období příjmy alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy. V současné době se jedná o šest krát 6700 korun, tedy 40 200 korun. Podmínkou je, aby příjem poplatníka byl ze závislé činnosti a funkčních požitků nebo z podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, z kapitálového majetku a nebo z pronájmu.

Úsporu lze snadno zjistit

Poplatníci, kteří se již nyní zajímají o to, kolik by při svých příjmech mohli v novém systému ušetřit, si orientační úspory mohou zjistit na internetové daňové kalkulačce Ministerstva financí. Je třeba jen zadat určité vstupní údaje jako počet dětí a hrubý příjem a kalkulátor vyčíslí daňový dopad na rodinu.
Druhý autor je daňovým poradcem advokátní kanceláře White & Case


Společné zdanění manželů a slevy na dani
Novinky přijaté novely zákona o daních z příjmů
Zavedení společného zdanění manželů, neboli výpočet daně ze společného základu daně obou manželů, pokud s nimi v domácnosti žije alespoň jedno dítě.
Zavedení daňového bonusu na děti jako slevy z vypočtené daně místo dosavadní nezdanitelné části základu daně. Na jedno dítě bude sleva ve výši 6000 korun. Pokud bude sleva na dani vyšší než vykázaná daň, poplatník naopak peníze dostane. Tento daňový bonus může ale dosáhnout maximálně 30 tisíc korun ročně.
Modelové příklady dopadů společného zdanění a slevy na dani
Manželé berou oba minimální mzdu 6700 Kč hrubého a mají dvě děti. Nový systém jim přinese zvýhodnění 7155 Kč. Pokud by měli tři děti, ušetří ročně 13 155 Kč.
Manželé berou oba průměrnou mzdu 16 000 Kč hrubého a mají dvě děti. Nový systém jim přinese zvýhodnění 3300 Kč. Pokud by měli tři děti, ušetří ročně 5460 Kč a při čtyřech dětech 7635 Kč.
Jeden z manželů má průměrnou mzdu 16 000 Kč a druhý nepracuje a mají dvě děti. V novém systému při uplatnění společného zdanění ušetří 10 035 Kč. Při třech dětech by úspora dosáhla 12 195 Kč a v případě čtyř dětí by za rok ušetřili 14 370 Kč.
Samoživitelka s minimální mzdou 6700 Kč a dvěma dětmi obdrží daňový bonus 7155 Kč. Pokud by si pořídila třetí dítě, vyšplhá se daňový bonus na 13 155 Kč.
Samoživitelka s průměrnou mzdou 16 000 Kč a dvěma dětmi ušetří každý rok 3300 Kč.
Manžel bere 20 000 Kč měsíčně, manželka 15 000 Kč, mají jedno dítě. Této rodině nový systém přinese 880 Kč.
Manžel vydělává 18 000 Kč, manželka 12 000 Kč a mají dvě děti. Této rodině nový systém přinese 3315 Kč.
Zdroj: MF ČR

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist