Firemní obligace těží z hospodářského růstu
Klienty zvažující v současné době investici do dluhopisových fondů určitě zaujme zajímavá výkonnost fondů zaměřených na středoevropské a korporátní dluhopisy.
Jak k takové investici v současné době přistoupit?
"Pro korporátní dluhopisy bylo uplynulé roční období úspěšné," říká Ondřej Matuška ze společnosti Conseq Investment Management. Dluhopisy vydané soukromým sektorem se od státních liší v míře rizika emitenta. Korporátní obligace mají toto riziko vyšší. Aby tudíž byl mezi klienty o tyto dluhopisy zájem, musí být vyšší riziko promítnuto i do vyššího výnosu.
Rozdíl výnosů do splatnosti firemního dluhopisu a státního dluhopisu se stejnou dobou splatnosti se nazývá kreditní spread (nebo též kreditní prémie). Pokud se kreditní prémie snižuje, rostou ceny těchto dluhopisů a naopak. S růstem ceny dluhopisů roste i podílníkův zisk.
Lepší hospodaření firem
"Vyšší výkonnost podílových fondů investujících do korporátních dluhopisů investičního stupně byla způsobena bezprecedentním utažením kreditních spreadů v uplynulých dvou letech," vysvětluje dobrou výkonnost těchto fondů Štěpán Mikolášek z Investiční společnosti České spořitelny (ISČS).
Pro pokles kreditní prémie byly klíčové lepšící se hospodářské výsledky firem. "Akcelerace světové ekonomiky a zvyšující se produktivita firem se v průběhu roku odrazila v rapidně se zlepšujících hospodářských výsledcích," tvrdí Matuška a dále upřesňuje: "Do lepšího hospodaření podniků se promítlo především snižování zadluženosti."
Investoři by však neměli zapomínat na doporučení, že firemní dluhopisy by měly být v portfoliích investorů pouze doplňkem. Zejména firemní dluhopisy s vysokým výnosem (tzv. high yield) sice zvyšují ziskový potenciál investorova portfolia v době, kdy se ekonomice daří, ale zároveň jsou rizikové.
"High yield jsou sice z pohledu tříd aktiv dluhopisy, ale z rizikového pohledu se jedná o riziková aktiva," upozorňuje finanční poradce Milan Šmíd ze společnosti Moneco. Pro připomenutí je možné uvést jejich vývoj z letošního května, kdy high yield dluhopisy prošly poměrně silnou korekcí.
"Současné období je pro korporátní dluhopisy příznivé, neboť inflace a úrokové výnosy se drží nízko a zároveň dochází k hospodářskému oživení. To vše má pozitivní vliv na korporátní spready," říká Martin Burda z ISČS, ale zároveň dodává: "Kreditní prémie jsou už však poměrně nízko, další prostor pro výrazné utahovaní už na vyspělých trzích nevidíme." "Za poslední měsíc nastal mírný pokles spreadů, aktuálně činí 0,7 procenta u dluhopisů investičního ratingu a 2,2 procenta u dluhopisů neinvestičního ratingu," říká Daniel Kukačka z ČP Invest.
Spíše stagnace než růst
Co tedy mohou od firemních dluhopisů očekávat investoři v následujících měsících? "Dnes už jsou korporátní dluhopisy poměrně hodně vyčerpané. Riziková prémie sice ještě může o něco poklesnout, ale pravděpodobnější se nyní jeví spíše její stagnace nebo růst, například díky vysoké ceně ropy nebo u evropských emisí díky silnému euru," tvrdí Šmíd.
"Stávajícím investorům bych proto spíše radil přesunout prostředky z těchto dluhopisů a novým investorům se této třídě aktiv zatím vyhnout. Záleží však na konkrétním fondu a stavu celého portfolia," doporučuje Šmíd.
Vysoké výnosy u fondů zaměřených na středoevropské dluhopisy vyplývají z konvergenčního vývoje. Úrokové sazby jsou v Polsku, Maďarsku či na Slovensku stále výše než v tuzemsku či v eurozóně. Postupně klesají, což zvyšuje cenu dluhopisů a tím i zisk podílníků.
Pozor na měnový kurs
Co však může zisk korunového investora ohrozit ,vymazat, nebo také naopak zvýšit, je pohyb měnového kursu. " Středoevropské dluhopisové trhy už vlnou konvergence prošly, výše úrokových sazeb ale ještě dává tušit, že konvergenci na finančních trzích ještě není konec.Při pohledu na výnosovou křivku však už nenabízejí střednědobé a dlouhodobé dluhopisy tolik potenciálu jako dříve," upozorňuje Šmíd. Větší výnosový diferenciál je tak pouze u dluhopisů s kratší splatností, které ze své podstaty příliš velké zisky nenabízejí. "Vzhledem k potenciálu zisku na středoevropských dluhopisových trzích může posílení české koruny ke zlotému, forintu nebo slovenské koruně zisky dosažené na dluhopisovém trhu klidně smazat," tvrdí Šmíd.
Firemní a státní dluhopisy
Firemní dluhopisy
Jejich dobrá výkonnost z minulého období je spojena s poklesem takzvaných kreditních prémií, tedy rozdílu mezi vyšším výnosem firemních dluhopisů a státních dluhopisů o stejné splatnosti.
V současné době je tento rozdíl již velmi malý a investoři by měli pečlivě zvážit svou investici. Záleží však na konkrétním fondu a skladbě portfolia.
státní dluhopisy
Pokud se očekává pokles úrokových sazeb, roste cena těchto dluhopisů. Větší potenciál mají středoevropské dluhopisy, pozor ale na měnové riziko.
Zdroj: HN
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist