Víte, kolik si může notář naúčtovat?


K hlavní činnosti notářů patří sepisování veřejných listin - notářských zápisů, které potvrzují pravdivost jejich obsahu, není-li u soudu prokázán opak.
Je zřejmé, že tato povaha veřejných listin bude plně využita v novele obchodního zákoníku, která by měla umožnit rychlejší zápisy obchodních společností do obchodního rejstříku. Za správnost údajů obsažených v notářských zápisech o zakladatelských dokumentech společností nebo o rozhodnutí valných hromad společností bude jako dosud odpovídat notář a soud již nadále takové listiny nebude podle připravované úpravy přezkoumávat.

Pevně dané odměny

Odměňování notáře je postaveno na pevných odměnách, které mají zaručit nestrannost a objektivitu notářské práce.
Aby byl notářský zápis hodnověrným dokladem o tom, co se před notářem odehrálo, musí být pořízen osobou nestrannou a nezávislou. Z tohoto důvodu nemůže být notář závislý mimo jiné na tom, jakou cenu za jím provedené úkony smluvně dohodne. Notář si proto nemůže na rozdíl například od advokáta odměnu za notářské služby dohodnout.
Odměna notáře za notářskou činnost je pevně stanovena vyhláškou Ministerstva spravedlnosti, přičemž výše odměny se určuje buď pevnou částkou, nebo procentuálně z hodnoty předmětu úkonu podle sazebníku, který tvoří přílohu této vyhlášky.
Příkladem pevné paušální odměny notáře je sepsání závěti formou notářského zápisu za 900 korun nebo ověření pravosti podpisů a kopií listin za 30 korun za jeden podpis nebo za jednu stranu textu.
Pevnou částkou je stanovena odměna také tehdy, nelze-li základ pro výpočet odměny určit. Příkladem může být osvědčení rozhodnutí valné hromady o změně stanov akciové společnosti jakéhokoli rozsahu vždy za tři tisíce korun, jde-li o rozhodnutí jediného akcionáře za 2500 korun.
Procentuálně z hodnoty předmětu úkonu se platí například za sepsání kupní smlouvy, společenské smlouvy nebo jiných zakladatelských dokumentů obchodních společností, darovací smlouvy nebo zástavní smlouvy. Sazba odměny notáře je degresívní, se vzrůstající částkou tvořící základ klesá procentuální sazba.

Základ pro výpočet odměny

Základem pro výpočet odměny u zakladatelských dokumentů je základní kapitál. Za společenskou smlouvu o založení společnosti s ručením omezeným se základním kapitálem 200 tisíc korun zaplatíte 3200 korun, za zakladatelskou smlouvu akciové společnosti včetně stanov se základním kapitálem dva milióny korun zaplatíte 12 800 korun.
Základem pro výpočet odměny u kupní smlouvy je kupní cena. Za kupní smlouvu na pozemek za 400 tisíc korun zaplatíte přibližně 5500 korun. Na byt v ceně dva milióny korun přibližně 12 tisíc korun a za dům v ceně tři milióny přibližně 16 tisíc korun, za nemovitosti v ceně 10 miliónů přibližně 30 tisíc korun.
Jde-li o darovací smlouvu, základem pro výpočet je cena obvyklá darované věci a výsledná částka se krátí na tři čtvrtiny. Je-li cena darovaného pozemku například 800 tisíc korun, zaplatíte za darovací smlouvu 6500 korun, jde-li o dům v ceně pět miliónů, tak zaplatíte u notáře necelých 15 tisíc korun. Jde-li o zástavní smlouvu, je základem pro výpočet výše zajišťované pohledávky a výsledná částka se krátí na dvě třetiny.
Je-li zástavním právem zajišťována pohledávka například ve výši 1,5 miliónu korun zaplatíte za zástavní smlouvu 7500 korun. Stejně se postupuje, jde-li o dohodu o vykonatelnosti notářského zápisu, která nahrazuje rozsudek soudu a je exekučním titulem, tedy o dohodu mezi dlužníkem a věřitelem, ve které se dlužník zavazuje splnit svůj dluh.
O odměně notáře za úkony v dědickém řízení sice rozhoduje soud, ovšem je vázán též vyhláškou Ministerstva spravedlnosti, která výši odměny stanoví procentuálně z ceny dědictví určené soudem. Je-li cena dědictví například sto tisíc, dědic zaplatí notáři dva tisíce korun, je-li cena půl miliónu, dědic zaplatí notáři 6800 korun. Je-li cena dva milióny korun, dědic notáři zaplatí 16 tisíc 500 korun.
Jde-li o úkony doplňkové k notářské činnosti, které může notář učinit jen souvisí-li s notářskou činností, může notář dohodnout za tyto úkony smluvní cenu. V praxi se odměna za takový úkon ustálila na 100 až 300 korun.
Autor je notářem v Benešově

Poplatky za notářské úkony

Velikost odměny notáře je pevně stanovena vyhláškou Ministerstva spravedlnosti České republiky
Notář si za notářskou činnost nemůže účtovat smluvní odměnu.
Odměny jsou buď paušální, nebo procentuální z hodnoty předmětu úkonu.
V případě procentuální odměny platí degresívní sazba.
U úkonů doplňkových k notářské činnosti lze dohodnout smluvní cenu. V praxi se odměna ustála na 100 až 300 korun.
Notář může svou odměnu v některých vyhláškou stanovených případech zvýšit až o 100 procent. Jedná se například o práci prováděnou ve večerních hodinách nebo ve dnech pracovního klidu či o práci mimořádně odborně náročnou. Na takové zvýšení však notář musí předem žadatele upozornit. Zdroj: autor