Úřad pro ochranu hospodářské soutěže obvinil Českou spořitelnu, Komerční banku a Československou obchodní banku z vytvoření kartelu v oblasti poplatků. Serveru Euro OnLine to řekl důvěryhodný zdroj. Zprávu potvrdili i mluvčí bank. Pracovníci úřadu dělají v současné době v bankách domovní prohlídky, napsalo Euro.

"Mohu potvrdit, že ÚOHS zahájil správní řízení na bankovním trhu ve věci možného porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže," řekl ČTK Kristián Chalupa z tiskového odboru úřadu. "ÚOHS s námi zahájil řízení kvůli údajnému zneužití dominantního postavení na trhu," uvedl mluvčí ČSOB Milan Tománek a dodal: "Ale žádného prohřešku jsme se nedopustili.". Česká spořitelna a Komerční banka údajný kartel rovněž popírají. "Šetření skutečně začalo, důvod pro něj není. Kartel jsme s nikým neuzavírali," uvedla mluvčí spořitelny Klára Gajdušková.


V souvislosti s výší poplatků se jejich zkoumáním nedávno také začala zabývat Česká obchodní inspekce. Na popud ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana byla ustanovena expertní skupina, která měla zkoumat, zda bude moci obchodní inspekce hodnotit i chování peněžních domů vůči jejich zákazníkům, včetně prošetření jejich poplatkové politiky.


Ze strany bank k tomuto kroku přišel samozřejmě velký odpor. "Jsme zásadně proti tomu, aby bez souhlasu soudu bylo prolamováno bankovní tajemství. A to ať už jde o obchodní inspekci, nebo i jiné organizace - například Bezpečnostní informační službu nebo policii," řekl Petr Špaček, generální tajemník České bankovní asociace. Konkrétně u bankovních poplatků k nějaké kontrole podle bankéřů není důvod. Ceníky služeb jednotlivých peněžních ústavu jsou totiž veřejné a banky je poskytují nejen vlastním klientům, ale všem.


Bankovní poplatky, které platí běžný klient v Česku, patří podle různých analýz k nejvyšším ve střední Evropě. Lidé platí i za služby, například za výběr z bankomatů, které jsou jinde zadarmo. Poplatky v ziscích bank hrají podstatnou roli a zaručují majitelům rychlejší návratnost investice.


Výši poplatků u českých bank považuje za normální Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance. "Myslím si, že bankovní poplatky jsou přiměřené. V Česku existuje na bankovním trhu extrémně vysoká konkurence a bankovní ústavy mají velmi nízké marže a logicky je kompenzují vyššími poplatky," řekla.


Podle analytičky je naopak podezřelé, když některá z bank na českém trhu přijde s nižšími poplatky. "Je to podezřelé a může to vypovídat o nízké likviditě banky, která se jen snaží nahnat klienty," uvedla. V takovém případě by prý raději volila odchod k bance s vysokými poplatky.