Zatímco poplatky, které české banky klientům účtují například za výběr hotovosti či použití bankomatu, u mnohých finančních ústavů v ČR již několik let zdražují, velké banky v zahraničí obvykle za základní úkony neúčtují nic. Systém poplatků v tuzemsku není se zahraničím srovnatelný dokonce ani u dceřiných firem zahraničních bankovních domů, které fungují v České republice.
Příjmy z poplatků a provizí jsou pro mnoho českých bank jedním z hlavních příjmů. Nejvyššími poplatky jsou zatíženy transakce prováděné v pobočce (u většiny bank mezi 30 až 50 korunami), přitom například v Británii jsou běžné služby u přepážek zdarma, stejně jako služby klientům ve Francii v pobočce, která konto spravuje.
O mnoho levnější není v tuzemsku ani platební příkaz k převodu podaný v pobočce. Banky si mnohdy v rámci různých balíčků účtují i služby, které zákazník nevyužívá. A zdaleka ne všechny služby jsou v rámci balíčku bez poplatků.
Nejvíce kritizovány jsou u českých bank poplatky za jednotlivé transakce (například za výběr z bankomatu či zadání příkazu k převodu), které aktivnějším klientům výrazně prodražují služby. V jiných zemích Evropy klienti často za výběr z bankomatu neplatí - výběr z bankomatu vlastní banky je zdarma například v Rakousku, Německu, Polsku, Británii či Francii.
Francouzské banky zpravidla poskytují zdarma i založení a vedení účtu či zasílání měsíčního výpisu. Rovněž v Británii je snadné najít bankovní účet, z něhož se při kladném zůstatku neplatí žádné poplatky. V Německu mají zakládání běžných účtů a kont, zakládání obyčejných platebních karet a výběry u přepážek zdarma zákazníci velkých bank.
Zástupci některých tuzemských peněžních ústavů argumentují tím, že západní banky si mohou nízké či nulové poplatky dovolit, protože mají vysoké výnosy z úroků. V ČR jsou podle nich naopak úroky nejnižší v Evropě. Na druhou stranu zájem o půjčky v poslední době v Česku roste, takže výnosy z úroků stoupají o miliardy korun ročně. Banky byly loni vůbec jedny z nejziskovějších českých podniků.
Zahraniční banky při nízkých nebo žádných poplatcích získávají peníze od klientů jinými cestami. V Británii podobně jako v mnoha vyspělých zemích se hodně žije na dluh a za propad účtu pod nulu nejsou výjimečné ani sazby kolem 20 procent. V USA, kde je výběr z bankomatu vlastní banky také zdarma, některé banky v takovém případě vyměří úrok až 1000 procent ročně.
Trend v západní Evropě směřuje ke snižování poplatků za citlivé a jednoduše srovnatelné položky, jako je vydání karet či základní balíček služeb, a naopak rostou penále a pokuty.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist