Dotazování proběhlo v květnu a říjnu na reprezentativních vzorcích 1052, resp. 1014 občanů ČR starších 15 let, získaných kvótním výběrem.
Povědomí se zlepšuje
Z průzkumu vyplynulo, že oproti květnu 2005 se povědomí veřejnosti o rovné dani zlepšilo. Snížil se i podíl lidí, kteří o rovné dani nikdy ani neslyšeli - stále jich však je pětina. Pouze necelá polovina veřejnosti si pod pojmem "rovná daň" správně představí, že všichni lidé odvádějí stejné procento daně.
|
Význam rovné daně znají správně nejčastěji lidé s vysokoškolským vzděláním (69,4 procenta ví, že se jedná o placení stejného procenta daně), zaměstnanci v nedělnických profesích (65,5 procenta), lidé s hrubými příjmy domácnosti nad 40.000 Kč měsíčně (67,9 procenta) a příznivci ODS (60,5 procenta). Poněkud častěji znají správný význam rovné daně muži než ženy (50,7 % mužů, 43,3 % žen).
Mezi státy, které zavedly rovnou daň a jejich hospodářství to prospělo, bylo respondenty zmiňováno zdaleka nejčastěji Slovensko (čtvrtina z těch, kteří o rovné dani někdy alespoň slyšeli), dále pak Polsko, Estonsko, Německo, Irsko, Litva a Lotyšsko. (Ve skutečnosti Německo ani Irsko rovnou daň nemají, v Polsku se o jejím zavedení teprve uvažuje.) Mezi státy, které zavedly rovnou daň a jejich hospodářství to uškodilo, bylo opět nejčastěji jmenováno Slovensko, ve srovnání s předchozí otázkou jde však o výrazně nižší četnost těchto názorů. Názor, že Slovensku zavedení rovné daně uškodilo, ovšem od května 2005 mírně zesílil.
Pro rovnou daň je čtvrtina občanů
|
Oproti květnu 2005 se významně snížil podíl lidí, kteří nemají na otázku zavedení rovné daně utvořený názor. Zároveň se zvýšil jak podíl stoupenců, tak i odpůrců zavedení rovné daně. Ukazuje se, že samotný koncept rovné daně nedokázal zatím získat v české společnosti dostatečnou podporu.
Souhlas se zavedením rovné daně se liší zejména podle politických preferencí. Nejčastěji s ním souhlasí příznivci ODS (44,2 %). Proti zavedení rovné daně jsou většinou příznivci ČSSD (nesouhlasí 56,2 %). Z profesních skupin by si zavedení rovné daně přáli zejména podnikatelé a živnostníci (36,1 %). Souhlas s jejím zavedením se zvyšuje v závislosti na vzdělání (souhlasí 37,6 % lidí s vysokoškolským vzděláním). Častěji jsou pro zavedení rovné daně lidé s hrubými příjmy domácnosti nad 30.000 Kč měsíčně (souhlasí 35,2 %).
Oproti květnu 2005 došlo k další polarizaci názorů pravice a levice - zejména pro příznivce ČSSD a KSČM je zavedení rovné daně čím dál nepřijatelnější. Naopak příznivci ODS se k rovné dani přiklánějí více než v květnu, jejich názor však zatím není jednotný.
Rovná daň prospěje jen bohatým
Zavedení rovné daně v České republice by podle průzkumu prospělo zejména růstu životní úrovně bohatých lidí. Dále se respondenti přikláněli k názoru, že zavedení rovné daně by prospělo zahraničním investicím do ČR a také vývozu českého zboží do zahraničí - v obou případech však téměř polovina lidí nevěděla, jak odpovědět.
Spíše pozitivní je i postoj veřejnosti k dopadu zavedení rovné daně na celkový vývoj českého hospodářství. Veřejnost nemá jednotný názor na to, zda zavedení rovné daně povede ke snížení dluhů českého státu - ani zde však nedokázaly více než dvě pětiny lidí odpovědět. Naopak jednoznačnější je postoj, že rovná daň nepomůže růstu životní úrovně chudých lidí.
Je zajímavé, že zatímco pro zavedení rovné daně je pouze čtvrtina lidí, její dopady jsou v těchto konkrétních oblastech (kromě snížení dluhů státního rozpočtu a růstu životní úrovně chudých lidí) celkově vnímány spíše pozitivně. Je tedy pravděpodobné, že zavedení rovné daně může být vnímáno jako problematické v některých dalších oblastech, které výzkum nezjišťoval - diskutována je například možná nestabilita státních financí v důsledku výpadku příjmů do státní pokladny.
|
Zavedení rovné daně je vnímáno v jednotlivých oblastech jako velmi prospěšné zejména těmi, kteří ho podporují. Ti, kteří se zavedením rovné daně nesouhlasí, si častěji myslí, že takový systém by ve většině oblastí (kromě růstu životní úrovně bohatých lidí) spíše uškodil.
Největší rozdíl v hodnocení prospěšnosti zavedení rovné daně existuje v oblasti celkového vývoje hospodářství a růstu životní úrovně chudých lidí - příznivci zavedení rovné daně se v průměru domnívají, že zavedení rovné daně by celkovému vývoji hospodářství i životní úrovně chudých lidí spíše prospělo. Podle odpůrců rovné daně by to naopak vývoji hospodářství i životní úrovně chudých lidí spíše ublížilo. Odpůrci zavedení rovné daně souhlasí pouze s jediným pozitivním dopadem - že rovná daň pomůže růstu životní úrovně bohatých lidí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist