Bytová výstavba v Česku loni opět výrazně rostla. Stavět se začalo 40.381 bytů, tedy o 3,4 procenta více než o rok dřív. Počet dokončených bytů se oproti předchozímu roku zvýšil o 1,8 procenta na 32.863. Rozestavěno zůstalo 155.202 bytů, o 5,7 procenta meziročně více, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ).
"Je to právě bytová výstavba, která přebírá štafetu tahouna stavebnictví jako celku," řekla Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance. Bytová výstavba tak přebírá žezlo od velkých staveb infrastruktury.
Vyššímu růstu pomohla hlavně příznivá situace na trhu hypoték. hypotečních úvěrů poskytly banky o téměř 45 procent více, než předchozí rok. Pozitivně působila i vyšší hodnota úvěrů ze stavebního spoření, která vzrostla o 13,8 procenta, a dále podpora mladým manželům a chystané změny DPH na bytovou výstavbu od ledna 2008.
Šichtařová tvrdí, že na bytovou výstavbu měla vliv i demografická situace, respektive silné sedmdesáté ročníky, které se v současnosti osamostatňují. Tento faktor bude výstavbu podporovat i v dalších třech letech. V neposlední řadě k výstavbě přispěla i móda, kdy se široké vrstvy stále více přiklánějí k vlastnickému bydlení na úkor bydlení nájemního.
Nejvíce se staví v Praze
Dlouhodobě se nejvíc bytů staví v okolí velkých měst, hlavně v okolí Prahy a ve Středočeském kraji. Nejméně bytů se loni začalo stavět v Karlovarském a Libereckém kraji. V poměru k počtu obyvatel se nejméně bytů začalo stavět v Moravskoslezském a Ústeckém kraji.
Dokončených bytů bylo také nejvíc v Praze a Středočeském kraji, nejméně jich dostavěli v Ústeckém, Olomouckém a Libereckém kraji.
Největší nárůst zahájených bytů byl zaznamenán u bytů v nebytových stavbách, v nástavbách, přístavbách a vestavbách k bytovým domům.
Naopak pokles zahájených bytů statistici zaznamenali u kategorie bytů v domech s pečovatelskou službou a domovech-penziónech.
Nejvyšší podíl rozestavěnosti byl u rodinných domů.
Ceny nemovitostí vzrostou
"Statistika zároveň ukazuje, že nemovitosti mají ještě značný prostor pro růst cen," uvedla Šichtařová. Na rozdíl od západní Evropy totiž u nás nejsou nemovitosti stavěny prvořadě se spekulativním záměrem, ale pro bydlení. Vysoká nabídka je tedy podložena reálnou poptávkou, míní analytička.
"Největší prostor pro růst cen mají stavební pozemky a rodinné domy, uprostřed stojí moderní byty a na posledním místě jsou staré panelové byty," řekla Šichtařová. Z hlediska územního největší cenový růst čeká nemovitosti v okolí Prahy.
Dalším faktorem, který má šanci zvýšit cenu nemovitostí, je podle ní očekávaný rozvoj nemovitostních fondů. Ovšem v tomto případě půjde spíš o růst cen komerčních objektů.
Deformace bytového trhu
Ačkoli vláda hodlá podporovat takzvané "sociální bydlení" zachováním nižší sazby DPH, stejně dojde podle Šichtařové ke značnému pokřivení na trhu s byty. Zaprvé podle ní není zřejmé, zda příští vláda tento záměr bude podporovat. Zadruhé do "sociálního bydlení" budou zařazeny jen byty a domy malých podlahových ploch. Přitom ještě nedávno zveřejňované statistiky ukazovaly, že průměrná plocha nového bytu činí 120 metrů čtverečních. "Je tedy zřejmé, že řada nových bytových jednotek definici "sociálního bydlení" nesplní. Je tedy nanejvýš rozumné, že domácnosti nespoléhají na zachování nižší sazby DPH a staví s předstihem. Naprostý boom bytové výstavby proto můžeme čekat v roce 2007," předpokládá analytička.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist