Tuzemská ekonomika by měla růst na základě reforem o šest až 7,5 procenta ročně a hospodaření veřejných rozpočtů by mělo být do sedmi let vyrovnané. Na dnešní tiskové konferenci k programu ODS to uvedl stínový ministr financí Vlastimil Tlustý. Vládní ČSSD ekonomický program ODS kritizuje.
Míra nezaměstnanosti v ČR v únoru činila 9,1 procenta a bez práce bylo 493.114 lidí, kteří mohli ihned nastoupit do zaměstnání. Česká ekonomika loni vzrostla o šest procent a vykázala nejlepší výkon ve své historii.
Podle Tlustého by však hospodářský růst tímto tempem měl být trvalý. K tomu by mělo dopomoci i zavedení rovné daně ve výši 15 procent, snížení DPH z 19 na 15 procent, snížení sazeb sociálního pojištění i vytvoření státem zaručeného příjmu.
"Námi navrhovaný státem zaručený příjem podporuje nejen rodiny s dětmi, ale chrání i tuzemský trh práce. Cizinci na takový příspěvek, který nahrazuje minimální mzdu, nebudou mít nárok," uvedl Tlustý.
Základní výši zaručeného příjmu ODS navrhuje ve výši 6000 korun na osobu. Za jedno dítě člověk dostane dalších 2400 korun a za druhé i třetí dítě shodně po 3600 korunách. Zaručený příjem by měl s rostoucí výší příjmu člověka klesat. Kompletní volební program zveřejní ODS 2. května na své programové konferenci.
"ODS navrhovaná rovná daň je experimentální systém, který nemá žádná země západní Evropy. A to proto, že ničí solidaritu mezi lidmi, vede ke zdražení potravin, léků a bydlení," uvedl místopředseda vlády pro ekonomiku Jiří Havel. Kvůli rovné dani podle něj hrozí výpadek rozpočtových příjmů ve výši 200 miliard korun. Ministr financí Bohuslav Sobotka již dříve uvedl, že návrhy ODS jsou nekompetentní, nespravedlivé a přinášejí miliardové daňové úniky.
Program je ambiciozní, ale víceméně reálný
Podle ředitele Liberálního institutu Miroslava Ševčíka je ekonomicky program ODS více méně reálný. Upozorňuje ovšem, že ODS bude k jeho prosazení potřebovat koaliční partnery. V časovém horizontu 18 až 24 měsíců od zavedení nezbytných opatření, jako je zpřísnění poskytování sociálních dávek, odbourání byrokratických překážek, zavedení větší motivace k práci a snížení odvodů a daní, lze podle něj očekávat pokles počtu nezaměstnaných o 150 až 200 tisíc, uvedl.
Podle analytika Patria Finance Davida Marka je pokles počtu nezaměstnaných o 100.000 osob velmi ambiciózní cíl. "Obávám se, že ho lze dosáhnout jen kombinací všech potřebných kroků k rozhýbání trhu práce. Vedle nižšího zdanění práce by bylo potřeba také napravit trh nájemního bydlení, podpořit mobilitu pracovních sil a liberalizovat pracovní právo," uvedl.
Jako jeden z kladů programu ODS považuje Marek státem zaručený příjem. "V principu je to jednoduchý nástroj sociální politiky, záleží jen na nastavení jeho výše a na tom, kolik a jak vysoké budou ostatní sociální dávky," uvedl s tím, že je méně demotivující k ekonomické aktivitě než běžné sociální dávky.
Pro živnostníky ODS navrhuje daňové prázdniny na rok v období od 2006 do 2010, zrovnoprávnění podmínek pro domácí i zahraniční investory. Podle Tlustého je lepší mít 15procentní daň pro všechny než pro domácí podniky vyšší daň a pro vybrané zahraniční investory nulovou daň. "Pro nás jsou nejlepšími investičními pobídkami rovné příležitosti, snížení míry korupce, jednodušší vstup do odvětví nebo dobrý zákon o konkurzu a vyrovnání," uvedl předseda ODS Mirek Topolánek. Zároveň upozornil, že současná smluvně ujednaná daňová zvýhodnění ODS měnit nehodlá.
Občanští demokraté chtějí rovněž zrušit registrační pokladny a zavést možnost okamžitých odpisů při pořízení u firem s obratem do 15 milionů korun. Změnit chtějí i financování zdravotnického systému nebo důchodový systém. "Všechny reformy chceme zavést komplexně v roce 2007, aby jejich efekt byl co největší," uvedl Tlustý.
Podle dřívějšího prohlášení prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla povede návrh ODS ke snížení nezaměstnanosti a nákladů státního rozpočtu. "Je transparentní a omezuje korupční prostředí. Zároveň snižuje náklady státu na výběr daní," uvedl Míl.
Sobotka a odbory návrhy ODS odmítají
Podle studie Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) by však uskutečnění předvolebních návrhů ODS stát připravilo o 112 až 246 miliard korun. Podle pátečního sdělení odborů by na plánovaná opatření nejvíce doplatili lidé s podprůměrnými příjmy. Odborům se nelíbí, že ODS plánuje snížit daně z příjmu a nechat si občany platit řadu veřejných služeb z vlastní peněženky. Na snížení daní prý vydělají především nejbohatší lidé. ODS s propočty odborů nesouhlasí a tvrdí, že jsou účelové.
Ministr financí Bohuslav Sobotka již dříve uvedl, že návrhy ODS jsou nekompetentní, nespravedlivé a přinášejí miliardové daňové úniky.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist