Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku vzrostla za první tři měsíce roku proti stejnému období loni o 1222 Kč na 18.903 korun, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Růst tak činil 6,9 procenta, což je téměř o procentní bod více, než předpokládali analytici. Reálná mzda, tedy po odečtení inflace, se zvýšila o čtyři procenta.
Ze střednědobého srovnání byl růst průměrné mzdy nejrychlejší za poslední dva roky.
Mezi podnikateli rostly platy rychleji
V podnikatelské sféře, kde pracuje více než tři čtvrtiny zaměstnanců, se průměrná mzda zvýšila o 1275 Kč na 19.051 Kč. Růst tedy činil 7,2 procenta, reálná mzda vzrostla o 4,3 procenta.
V nepodnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila o 1035 Kč, tedy o šest procent, na 18.390 Kč. Reálná mzda vzrostla o 3,1 procenta.
Podle krajů rostly mzdy nejrychleji na jižní Moravě, kde se průměrně meziročně zvýšily o 9,1 procenta na 17.007 korun. Naopak nejpomaleji rostly v Olomouckém kraji, a to o čtyři procenta. Vyšší platy než republikový průměr 18.903 korun pobírají jen lidé v Praze, v průměru si zde vydělají 24.097 korun.
Rybáři si polepšili nejvíce
Nejnižší relativní růst nominálních mezd (o 3,6 procenta) statistici uvádějí v obchodě a v opravě motorových vozidel i domácích spotřebičů. Příliš si nepolepšili ani zaměstnanci ve veřejné správě a obraně ani lidé, kteří pracují v povinném sociálním zabezpečení.
Naopak nejvyšší relativní růst mezd tentokrát vykázala odvětví rybolov a chov ryb (o 10,6 procenta), zdravotní a sociální péče, veterinární činnosti (o 10,5 procenta) a doprava, skladování a spoje (o 10,1 procenta).
Finančnictví stále vede
Rozdíly mezd mezi odvětvími se v 1. čtvrtletí 2006 proti loňsku ale téměř nezměnily. Rybolov a chov ryb i přes nadprůměrný meziroční relativní přírůstek zůstává jedním z nejhůře placených odvětví.
Na opačném konci žebříčku jsou finanční zprostředkování, výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody, činnosti v oblasti nemovitostí a pronájmu a podnikatelské činnosti.
Průměrná mzda ve finančních institucích se vyšplhala téměř na 2,5násobek republikového průměru, resp. na 4,5násobek mzdy v nejméně placeném odvětví. Pojišťovací společnosti a penzijní fondy měly mzdu zhruba 1,8krát vyšší, než je celorepublikový průměr.
Naopak mzdy zaměstnanců v sektoru domácností, tedy u fyzických osob nezapsaných do obchodního rejstříku, nedosahují ani dvou třetin celorepublikového průměru.
Výši průměrné mzdy ale zásadně ovlivňují sektory nefinančních podniků a vlády. Ve zjišťovaném souboru tvoří zaměstnanci těchto dvou sektorů zhruba 95 procent, upozorňuje ČSÚ.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist