Koruna pokračuje v růstu a přidává na rychlosti. Česká měna těsně překonala úroveň historického maxima 28,10 Kč za euro a v 10:25 se obchodovala na 28,09 Kč/EUR. Odpoledne pak oslabila na 28,13 Kč/EUR. Haléř od rekordu byla také vůči dolaru, k němuž stála na 21,78 Kč/USD. Naposledy byla koruna na rekordních úrovních letos v květnu.
"Po postupném zpěvňování z minulých dnů dnes česká měna poskočila v ranním obchodování až na 28,10 Kč/EUR, když se včera v závěru obchodovala na 28,23 Kč/EUR," řekl analytik Patria Online Tomáš Vlk.


Koruně pomohla pozitivní nálada vyvolaná včerejšími výsledky obchodní bilance a příznivou situací pro emerging měny, která přetrvává i dnes. Měnu podpořilo i rozhodnutí americké centrální banky nezvyšovat úrokové sazby.
"Investoři přepnuli z Ameriky na Evropu," míní analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Úrokový diferenciál USA a eurozóny se bude podle něj dále sbližovat. Trhy během prázdnin vykazují vyšší volatilitu, takže každá nová informace se projeví větším výkyvem.
Na druhou stranu pro oslabení koruny bude působit odliv dividend z ČR, politické riziko a nejasný termín přijetí eura. Také záporný difirenciál úrokových sezeb v ČR a eurozóně se do konce roku zřejmě prohloubí ze současných 0,75 procenta na jedno procento.


Pokud roste ekonomika šestiprocentním tempem, není posilování měny zase tak překvapivé. "Kurz koruny posiluje víceméně v souladu s růstem produktivity v české ekonomice, proto prozatím nepůsobí výrazně negativně na konkurenceschopnost českých firem a zhoršení obchodní bilance," sdělil David Marek z Patria Online. Dodal, že vycházeje z těchto předpokladů měla by se nyní koruna pohybovat někde kolem úrovně 28,20 korun za euro. Posílení k 28,10 korun za euro tedy není při obvyklém kolísání devizového trhu nijak fatální záležitostí.


Rychlé posílení koruny podle Vlka vyvolalo několik agresivních objednávek. "Podle našeho názoru jde spíše o spekulativní snahu využít současné situace na trhu a prolomit důležitou hranici odporu na úrovni historického maxima," uvedl Vlk.