Nákup předních českých akcií a několika dalších emisí bude v mimoburzovním RM-Systému od pondělí 18. září výhodnější. RM-Systém zavede nový pokyn EasyClick, který umožní obchodování s vybranými emisemi o více kusech najednou. Cena jednoho balíčku bude zhruba o polovinu levnější, než si účtují za stejný objem obchodníci s cennými papíry. Poplatek bude činit 0,3 procenta z objemu, uvedl na tiskové konferenci Marek Polka ze skupiny Fio, nového majitele RM-Systému.


Například akcií elektrárenské společnosti ČEZ bude možné najednou koupit 100 kusů a akcie tabákové firmy Philip Morris se budou obchodovat vcelku po pěti kusech. Novinka by měla zahrnovat i populární emise z volného trhu, třeba Ispat Nová huť.
RM-Systém předpokládá, že tím odtáhne i část klientů pražské burze. "Slibujeme si, že přejde řada investorů z KOBOSu (obchodní systém pražské burzy pro drobné a střední investory)," doplnil Polka.


Nevýhodou RM-Systému oproti burzovnímu trhu KOBOS je právě vyšší cena. Proto chce organizátor mimoburzovního trhu v nejbližších měsících zlevnit obchodní poplatky. Revidována bude také výše spreadu, tedy rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou.


Velké plány do budoucna
Skupina Fio se chce z RM-Systému pokusit v dlouhodobém horizontu vybudovat středoevropský mimoburzovní trh, na kterém by se obchodovaly i akcie polských, maďarských či slovenských firem.