Uživatelům bezkontaktních čipových karet hrozí větší riziko zneužití než zákazníkům využívajícím klasické kontaktní karty používané v čtecích zařízeních. Bezkontaktní karty většinou mívají nižší míru zabezpečení a v mnoha případech není jejich komunikace ani šifrovaná, uvedl Petr Hanáček z fakulty informačních technologií VUT Brno na pondělní konferenci BIST GigaCon.


Bezkontaktní karty se v současnosti využívají například k identifikaci osob při vstupu do budov či jako elektronická peněženka pro platby nižších částek. Na rozdíl od běžných platebních karet, které musí projet čtecím zařízením, stačí u bezkontaktních v mnoha případech pouze jejich přiblížení k načítacímu terminálu. Pro útočníky přitom nebývá problém buď odposlouchat data z karty při bezdrátovém přenosu a nebo vyrobit falešnou kartu pro komunikaci s terminálem.


Uživatelé bezkontaktních karet mohou při provádění transakcí prozradit útočníkovi například jméno, zůstatek na účtu či seznam posledních operací, což jsou údaje, které se dají zneužít například v přímém marketingu či při trestné činnosti, například při loupeži.


V současnosti probíhá v hotovosti zhruba třetina plateb a právě u těchto transakcí je snaha nahradit je platbami bezkontaktní kartou. Platba touto kartou je přitom více než dvakrát rychlejší než použití kontaktní karty.