Příčinou byl opět útlum trhu bydlení, vyplývá z předběžného odhadu ministerstva obchodu USA. Výsledek byl pod odhady analytiků, kteří podle agentury Reuters čekali zmírnění růstu na 2,2 procenta a podle serveru Briefing.com 2,1 procenta. Nejvíce to ovlivnilo prohloubení propadu investic do bydlení na 17,4 procenta, dílčí podíl měl i pokles spotřebitelských výdajů. Byl to nejhlubší pokles od počátku roku 1991 a následoval po oslabení v předešlém čtvrtletí o 11,1 procenta.


Propad na trhu bydlení se však stále nepromítá do spotřebních výdajů, které naopak zrychlily růst na 3,1 procenta z předchozích 2,6 procenta. Výrazně přitom oživily nákupy zboží dlouhodobé spotřeby, tedy automobilů nebo vybavení domácností. Expandovaly také podnikatelské investice, kde se růst zrychlil na téměř dvojnásobných 8,6 procenta. Ekonomiku rovněž podpořil vývoj vládních nákupů, zejména na federální úrovni.


Druhou brzdou ekonomiky byl vedle trhu bydlení dovoz, protože obchodní deficit HDP snižuje. Růst dovozu se zrychlil na 7,8 procenta z tempa 1,4 procenta ve druhém čtvrtletí, zatímco tempo růstu vývozu zůstalo stabilní nad šesti procenty.


„Fed údaje o zpomalení potěší, protože potvrzují, že jeho utahující kroky nesou ovoce právě v podobě zpomalující ekonomiky. Zatím není jistý i pozitivní dopad těchto kroků na inflaci, ale určitě je to pro Fed znamení, že vykročil správným směrem,“ uvedl Richard Dekaedr, hlavní ekonom National City Corp. V Clevelandu.


Údaje o vývoji cen byly smíšené. Jádrový index osobních výdajů bez potravin a energie, který je nejoblíbenějším ukazatelem pro centrální banku, rostl v celoročním přepočtu o 2,3 procenta, tedy tempem výrazně pomalejším než 2,7 procenta z předchozího čtvrtletí. Meziročně však byl vyšší o 2,4 procenta, což bylo podle ministerstva nejvíce od roku 1995, Další inflační ukazatele jako cenový index HDP nebo implicitní deflátor nicméně vykázaly výrazný pokles růstového tempa pod dvě procenta.


Údaje potvrdily, že vzhledem ke stavu americké ekonomiky již centrální banka zřejmě nebude zvyšovat úrokové sazby. To oslabilo kurz dolaru. V obavách z přílišného zpomalení ekonomiky však klesaly i termínové indexy akcií.


Podle některých ekonomů by ale měla ekonomika ke konci roku oživit. "Na ekonomiku vyvinul tlak trh bydlení, mějme však na paměti, že to je již minulost a že současné čtvrtletí vykazuje růstové tempo, které bude proti tomu dvojnásobné," domnívá se hlavní ekonom firmy Argus Research Richard Yamarone.