Europoslanci by chtěli sjednotit pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů v rámci celé Evropské unie. Vyplývá to z návrhu, který schválil Evropský parlament (EP). Jde sice jen o podnět Evropské komisi, ale navrhuje mimo jiné zavedení povinného kodexu chování pro banky nebo zpřístupnění trhu i lidem, kteří mají pracovní smlouvu na dobu určitou a nemají prakticky možnost si půjčit na bydlení.


Pokud by se představy europoslanců naplnily, vznikla by i jednotná smlouva, která je uzavírána mezi bankou a klientem při sjednávání hypotečního úvěru. Podle zástupců EP je nezbytné, aby klient mohl učinit zodpovědné rozhodnutí na základě informací, které mu banka poskytne.
"Kromě přesných informací o roční úrokové sazbě musí poskytovatel úvěru uvést informace o všech ostatních typech poplatků nebo nákladů, jež mohou vyplynout z jeho činností, například výdaje na přezkoumání žádosti, závazkové provize či poplatky za předčasné splacení celé půjčky nebo její části," uvedl předkladatel podnětu a europoslanec John Purvis.


V poslední době je běžné, aby na smlouvě byla uvedena roční procentní sazba nákladů (RPSN), tedy míra, která vyjadřuje roční náklady v procentech na úvěr. V ČR je uvádění RPSN dokonce stanoveno zákonem, i když se ho podle nejrůznějších sdružení ochrany spotřebitelů obchodníci snaží mnohdy obcházet.


U změny smluv však poslanecké návrhy nekončí. Podle EP by měla Evropská komise zvážit změnu dobrovolného kodexu chování (finančních institucí) na kodex povinný. Kodex existuje i v České republice, ale je dobrovolný, byť se ho účastí drtivá většina velkých bank.


Hypoteční úvěry patří k odvětvím, kde se v příštích 15 letech v Evropské unii očekává nejvyšší růst. Průměrný růst během uplynulých pěti let činil 8,5 procenta. Hodnota nesplacených hypotéčních úvěrů dosáhla předloni 4,7 bilionů eur (zhruba 132 bilionů korun), což odpovídalo 45 procentům hrubého domácího produktu (HDP) celé EU.