Vláda schválila na svém středečním zasedání zpřísnění pravidel fungování bank a dalších institucí především v oblasti řízení rizik, tedy kapitálové přiměřenosti a kontrolních pravidel. Zároveň požádá poslaneckou sněmovnu, aby zákon projednala ve zkráceném řízením. Vláda totiž chce ve shodě s ČNB, aby zákon platil od 1. ledna příštího roku. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Mirek Topolánek.


Návrh zákona souvisí s přechodem finančních institucí na evropská pravidla kapitálové přiměřenosti s názvem Basel II ze současných Basel I. Cílem navrhovaného zákona je podle ministerstva financí, které normu vládě předložilo, zajistit jednotnou aplikaci nového konceptu kapitálové přiměřenosti v rámci Evropské unie.


Banky budou moci rozlišovat mezi klienty
Basel II nahrazují postupně dosud platná pravidla Basel I. Nová pravidla například mění způsob měření rizik bankami a finančními institucemi.
Dále se změní způsob, kterým finanční společnosti umisťují kapitál pro neočekávané škody.
Změnou projdou také informace zveřejňované bankami a finančními institucemi, přičemž bude zvětšen požadavek na odbornost a aktuálnost informací.
Rozšíří se i rozsah informací, které budou instituce požadovat od zákazníka žádajícího o úvěr. Například banky tak budou moci rozlišovat mezi méně a více rizikovými podnikovými klienty a méně rizikovým nabídnout lepší podmínky pro financování.


"Namísto dosavadního konceptu kapitálové přiměřenosti nazývané Basel I, který vyžadoval aplikaci stejného postupu všemi subjekty, zahrnuje nový koncept tři rozdílné přístupy krytí kapitálového požadavku - základní, středně pokročilý a pokročilý - využitelné v závislosti na charakteru činnosti úvěrových institucí, obchodníků s cennými papíry a institucí elektronických peněz," uvedlo v materiálu MF.


Navrhovaná úprava dále vytváří předpoklady pro hlubší spolupráci orgánů dohledu při provádění dohledu nad institucemi, zejména pak při provádění dohledu na konsolidovaném základě.