Akcie americké internetové společnosti Meta Platforms ve čtvrtek prudce oslabily kvůli obavám ohledně vysokých výdajů na rozvoj aktivit v oblasti umělé inteligence (AI). Propadu ceny akcií nezabránily ani příznivé hospodářské výsledky podniku za první čtvrtletí. Společnost Meta provozuje například sociální sítě Facebook a Instagram či komunikační platformu WhatsApp.

Krátce před 18:00 SELČ ztrácely akcie společnosti Meta zhruba 13 procent. Tržní hodnota podniku tak vykazovala pokles téměř o 170 miliard dolarů (čtyři biliony Kč) a sestoupila pod 1,1 bilionu dolarů (26 bilionů Kč). K poklesu se připojily také akcie dalších velkých technologických společností. Akcie softwarové firmy Microsoft například ztrácely přes čtyři procenta.

Šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg po středečním zveřejnění čtvrtletních výsledků uvedl, že firma bude v příštích letech výrazně zvyšovat náklady, než začne vytvářet větší příjmy u některých svých AI produktů. To vyvolalo u investorů obavy, že Zuckerberg se pouští do dalšího nákladného dobrodružství v době, kdy se Meta potýká s rozsáhlými ztrátami v oblasti virtuální reality, napsala agentura Reuters.

„Začátek roku byl dobrý,“ napsal ve výsledkové zprávě zakladatel a šéf firmy Mark Zuckerberg. „Nová verze Meta AI s (velkým jazykovým modelem) Llama 3 je dalším krokem k vybudování přední světové umělé inteligence. Zaznamenáváme zdravý růst ve všech našich aplikacích a pokračujeme ve stabilním pokroku i v budování metaverza,“ dodal.

Meta aktualizuje své produkty pro nákup reklamy pomocí nástrojů AI a krátkých videoformátů, aby zvýšila růst tržeb. Podnik dále zavádí funkce AI, jako je chatovací asistent, aby zvýšila angažovanost na svých sociálních sítích.

Společnost očekává, že její kapitálové výdaje se budou letos pohybovat v rozmezí 35 až 40 miliard dolarů. V předchozí prognóze uváděla 30 až 37 miliard dolarů. Firma rovněž upravila prognózu celkových výdajů, a to na 96 až 99 miliard dolarů z původních 94 až 99 miliard dolarů.

„Investory zaskočily vyšší kapitálové výdaje,“ uvedli analytici ze společnosti Baird Equity. Upozornili rovněž na slabý výhled společnosti Meta pro druhé čtvrtletí. Meta po skončení středečního obchodování na burze oznámila, že v prvním čtvrtletí více než zdvojnásobila čistý zisk na 12,4 miliardy dolarů z 5,7 miliardy dolarů před rokem. Její tržby v prvním čtvrtletí vzrostly o 27 procent na 36,5 miliardy dolarů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist