Čeští investoři svěřili do konci září účastníkům kapitálového trhu ke zhodnocování majetek v celkové čisté hodnotě 473,4 miliardy korun. Objem prvně zahrnul individuální správu majetku i podílové fondy a proto jej není možné porovnat s předešlým obdobím, oznámila Asociace pro kapitálový trh (AKAT).


Nová metodika dále odstranila případy vykazování investic jednoho zákazníka dvakrát. "Každá koruna investovaná na českém trhu do fondů či svěřená správci aktiv v České republice je vykazována právě jednou," uvedla asociace.
Duplicita vznikla například v případě, kdy obchodník s cennými papíry zakoupil za peníze klienta fondy investiční společnosti vlastní finanční skupiny. Tato investice se pak ale objevila ve statistice kolektivního investování i asset managementu, vysvětlil sekretář asociace Jakub Černý.


Hrubý objem majetku, se započtením duplicit, činil na konci třetího čtvrtletí 562,8 miliardy korun. Instituce a soukromé osoby měly v individuálních portfoliích majetek za 232,6 miliardy korun. V tuzemských fondech bylo 217,9 miliardy korun a v zahraničních fondech 112,3 miliardy korun.


Největším správcem majetku byla skupina Československé obchodní banky s objemem 126,8 miliardy korun těsně následovaná skupinou České spořitelny s hodnotou 125,5 miliardy korun. ING zastřešovala 74,6 miliardy korun, Komerční banka 59,9 miliardy korun a Winterthur 33,6 miliardy korun.
AKAT sdružuje většinu předních firem finančního trhu. Na obchodech se zahraničními fondy má 99procentní podíl a na majetku obhospodařovaného v rámci individuální správy klientských portfolií 80procentní podíl.