Americká společnost Nasdaq Stock Market předložila nabídku na převzetí Londýnské akciové burzy (LSE). Nasdaq za největšího provozovatele akciového trhu v Evropě nabízí 2,7 miliardy liber (asi 112 miliard Kč). Američané už se o převzetí LSE snažili víckrát, nicméně až tato nabídka představuje nejkonkrétněji formulovaný požadavek na ovládnutí LSE. Reakce LSE se očekává.


Nasdaq upřesnil, že celkové náklady na převzetí LSE dosáhnou tří miliard liber (asi 124 miliard Kč). Z toho dvě miliardy připadnou na nákup zbývajících akcií, miliarda liber padne na splátku dluhů LSE a na poplatky. Nasdaq je podle finančního ředitele Davida Warrena v kontaktu s ratingovými agenturami Standard & Poor´s a Moody´s Investors Service, které zřejmě k plánům Nasdaqu vydají vlastní stanovisko.
Obě agentury hodnotí závazky Nasdaqu ve spekulativním pásmu. Nasdaq tudíž nemůže mnoho riskovat, aby si nepokazil finanční profil. Moody´s hodnotí závazky Nasdaqu známkou Ba3, Standard & Poor´s má pro závazky firmy známku BB plus.


Pokud by Nasdaqu jeho záměr vyšel, vznikl by největší provozovatel akciového trhu ve světě z hlediska počtu kotovaných podniků. Na společném trhu by bylo přes 6400 emisí s celkovou tržní kapitalizací asi 11,8 bilionu dolarů (zhruba 259 bilionů Kč). Sjednocená burza by také byla nejaktivnější ze všech světových burz. Průměrný denní objem by se pohyboval kolem 7,4 miliardy akcií.


Nasdaq zvolil vhodnou dobu
"Po tom chaosu z minulého týdne, kdy klesaly akcie provozovatelů burz a obchodníci předpovídali další pokles akcií LSE je to perfektní načasování," řekl agentuře Reuters jeden z dealerů v Londýně, který si nepřál být jmenován. Cena, kterou Nasdaq nabízí, je podle dealera nejnižší možná. "Já bych neřekl, že někdo nabídne lepší cenu, Nasdaq teď ani nemá důvod nabízet víc," dodal.


Minulý týden akciím provozovatelů burz nesvědčil z několika důvodů. Jedním z hlavních byl postoj Deutsche Börse, která vzdala boj o panevropský trh Euronext. Zkřížila tak plány Francouzů a Němců, kteří doufali, že v Evropě vznikne jeden megatrh. Šanci získat Euronext tak nyní má společnost NYSE Group, která provozuje největší akciovou burzu světa NYSE v New Yorku. Euronext provozuje burzy v Paříži, Amsterodamu, Bruselu i Lisabonu.
Akcie LSE v reakci na zprávu zpevnily o téměř šest procent na téměř 1290 pencí. Hodnota firmy se tím zvýšila na 3,2 miliardy liber. Kurz akcií podle dealerů zpevňuje díky očekávání, že LSE si bude hledat bílého rytíře, tedy spřátelený podnik, který předloží protinabídku a bude se tak snažit odrazit útok Nasdaqu.
"(Šéfka LSE) Clara Furseová teď začne rychle hledat bílého rytíře, možná to bude OMX nebo Deutsche Börse. Možná ale správní rada kývne na vyšší nabídku, řekněme kolem 1300 pencí za akcii," řekl jiný dealer. LSE už podle něj cítí, že v odvětví sílí konkurence, a spojení s konkurencí ze zámoří už možná přestane zavrhovat.


Hedgeové fondy akcie rády výhodně prodají
Zhruba 30 procent akcií LSE vlastní hedgeové fondy, které jsou pověstné tím, že jim jde především o zisk. Nakupují tedy v době, kdy je nízký kurz a o akcie není zájem. Jakmile se svede o LSE boj a fondy nepředpokládají, že by se cena mohla ještě zvýšit, rády své akcie prodají, míní experti. Nasdaq by tedy neměl mít se získáním dalších akcií problémy.
Souhlas LSE přesto není jistý a objevují se dokonce názory, že management londýnské burzy nabídku znovu odmítne. "Vzhledem k tomu, že akcie LSE se ještě uprostřed minulého týdne prodávaly za více než 1300 pencí, očekáváme, že LSE novou nabídku znovu odmítne," řekla analytička makléřské společnosti Bridgewell Securities Katrina Prestonová.


Nasdaq už v minulosti v několika krocích nashromáždil asi 25 procent akcií LSE a je nejvýznamnějším akcionářem burzy. Podle dnešního sdělení ale získal dalších 7,07 milionu akcií, za které zaplatil 87,8 milionu liber. "Tímto nákupem se zvýšil podíl v LSE na 28,75 procenta," píše se v tiskové zprávě Nasdaqu.
Američané nyní za jednu akcii LSE nabízejí 1243 pencí a platit chtějí hotově. To znamená, že nákup by nemuseli financovat z úvěru. Předchozí pokusy převzít LSE se nesetkaly s pochopením managementu londýnské burzy a LSE nabídku vždy označila za nezajímavou.
Nasdaq rovněž uvedl, že nabídku na převzetí londýnské burzy podala společnost Nightingale Acquisition Limited, kterou Nasdaq plně ovládá. LSE 10. března sama informovala, že ji Nasdaq oslovil s nabídkou na převzetí. Cena, kterou nyní Nasdaq za jednu akcii LSE nabízí, je proti březnové ceně vyšší zhruba o 54 procent.


Nasdaq je druhým největším provozovatelem akciového trhu v USA, hned za burzou NYSE v New Yorku. V současné době se ve světě začíná prosazovat trend slučování burz s cílem snížit náklady a lépe se připravit na rostoucí konkurenci. Tu pro burzy představují hlavně banky, které připravují vlastní alternativy akciových trhů s globální působností.
Slučování nyní chystají i další burzy, nejen akciové. Například burza Chicago Mercantile Exchange převezme za zhruba osm miliard dolarů svého rivala Chicago Board of Trade. Na obou burzách se obchodují hlavně finanční deriváty.
Odborníci už dlouho upozorňují, že LSE je zralá na převzetí. Ve srovnání s konkurenčními trhy je LSE relativně malý podnik, i když z hlediska počtu obchodovaných emisí je nejvýznamnější v Evropě. LSE nicméně dosavadní nabídky vždy odmítala a považovala je za málo atraktivní. Pokud Nasdaq nyní uspěje, název LSE by chtěl burze v Londýně zachovat.