Sektor družstevních záložen se po problémech koncem 90. let transformoval a od roku 2002 vklady klientů kampeliček rostou. Vklady klientů záložen vzrostly koncem srpna na téměř čtyři miliardy Kč, což je meziročně o skoro 70 procent více. Uvedl to mluvčí Asociace družstevních záložen Oldřich Zajíc s tím, že asociace sdružuje drtivou většinu fungujících kampeliček.
Počet členů členských družstevních záložen stoupl koncem srpna na 19.500, zatímco před rokem činil necelých 13.000. Růst vkladů a členů družstevních záložen by měl podle šéfů kampeliček pokračovat podobným tempem i v dalších letech.
Kampeličky se stabilizovaly
"Nálepka tunelářů by záložnám po šesti letech bezproblémového fungování již neměla příslušet," míní předseda asociace Petr Marsa. Koncem 90. let bylo v kampeličkách rozkradeno osm miliard Kč z 11,3 miliard korun vkladů. "Minulost je koule u nohy, ale na čím dál delším řetězu," podotkl člen prezidia Jaroslav Šulc.
Problémy v peněžním družstevnictví nastaly podle Marsy kvůli děravým zákonům. K renesanci odvětví prý napomohl zejména nový zákon a přelicencování kampeliček. Družstevní záložny jsou od ledna 2006 pod regulací České národní banky, regulace se děje podle směrnic EU a kampeličky nyní musí splnit přísnější kapitálové požadavky.
Družstevní záložny jsou nyní zcela legitimní a pevnou součástí českého finančního trhu, souhlasil analytik serveru Finance.cz Michal Ruml. Zůstatky na běžných a vkladových účtech u záložen jsou nyní ze zákona pojištěny. Všechny záložny navíc musely navýšit kapitál, takže na trhu zůstaly jen větší a stabilnější kampeličky. Lidé se tedy dnes již družstevních záložen nemusí obávat, dodal.
Běžné účty jsou levnější než v bankách
Družstevní záložny jsou pro lidi podle Rumla zajímavé hlavně svými běžnými účty, které jsou proti bankám levnější, a vkladovými produkty, které jsou více úročeny. Dále jsou zajímavé svými alternativními produkty, například úvěry na družstevní bydlení a podobně, poznamenal.
Kampeličky mohou podle šéfredaktora listu Finanční poradce Petra Fejtka nabízet levnější a vstřícnější služby než banky. "Levnější proto, že "nemusí odvádět" značný díl zisku akcionářům. Vstřícnější, protože jsou svým klientům skutečně blíže," doplnil.
Vlna pádů kampeliček přišla na podzim 1999. V likvidaci nebo konkurzu se ocitly téměř dvě třetiny ze 124 existujících záložen. Šéfové některých záložen skončili ve vězení. V polovině roku 2001 se první klienti zkrachovalých kampeliček dočkali náhrady části uložených vkladů. Mnozí členové zkrachovalých kampeliček opět uložili peníze do některé existující družstevní záložny.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist