Průměrná mzda se ve třetím čtvrtletí zvýšila meziročně o 6,5 až sedm procent, a zřejmě se tak dostala k hranici 20.000 korun. Podle oslovených ekonomů je růst mezd umírněný a nepředstavuje hrozbu pro tuzemskou ekonomiku, dokonce spíše přispívá k větší konkurenceschopnosti hospodářství.
Český statistický úřad zveřejní údaje o mzdách za třetí čtvrtletí ve středu. Ekonomové zároveň upozorňují, že dvě třetiny zaměstnanců mají mzdy nižší, než je průměr.


Růst mezd podporuje konkurenceschopnost Česka
Rychleji by měly podle analytika ČSOB Petra Dufka růst výdělky v podnikové sféře na rozdíl od sféry rozpočtové. "V reálném vyjádření se zřejmě průměrná mzda zvýšila o čtyři procenta, což zůstává pod úrovní růstu produktivity práce," uvedl. Podle něj tak ČR zůstává atraktivní zemí z pohledu mzdových nákladů. Ty představují v porovnání s nejbližšími západoevropskými zeměmi méně než čtvrtinu.


Při přihlédnutí k průměrnému růstu inflace, zaměstnanosti a produktivity práce klesly podle analytika Patria Finance Davida Marka jednotkové mzdové náklady meziročně o 1,5 procenta. "Mzdový vývoj tedy v letošním roce přispívá ke zvyšování konkurenceschopnosti české ekonomiky, stejně jako v předchozích dvou letech," uvedl.
Za poslední dva roky podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla nikdy neklesl nominální růst mezd pod čtyři procenta.


Hlavní hybnou silou ekonomiky zůstal podle analytika HVB Bank Pavla Sobíška růst produktivity, zatímco poptávka po pracovních silách nerostla tak prudce, aby viditelně tlačila na růst inflace. "Růst mezd byl mírněn i přílivem zahraničních pracovníků, a to zejména na hůře placená místa, o něž Češi nejeví příliš zájem kvůli štědrému sociálnímu systému," dodal.


Průměrná mzda za celý letošní rok podle odhadů poprvé v historii překoná hranici 20.000 korun, a to zhruba o 100 až 200 korun. V příštím roce by pak podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory měla stoupnout na 21.400 korun. "Milník 25.000 korun by měla průměrná mzda překonat na konci desetiletí," doplnil Marek.