O své podíly ve firmách s výrazně většinovými majiteli přijdou po Česku zřejmě i drobní akcionáři na Slovensku. Místní parlament schválil novelu zákona o cenných papírech, která umožní vykoupit menšinové akcionáře ve firmách, kde má většinový akcionář alespoň 95 procent. Zavedením práva výkupu a práva na odkoupení akcií se Slovensko přizpůsobuje legislativě Evropské unie.


Nárok na prodej svých akcií budou mít i drobní akcionáři. Jestliže se rozhodnou podíly prodat, bude je muset povinně odkoupit vlastník více než 95 procent akcií příslušné společnosti. Drobný akcionář bude muset požádat o odkoupení akcií do tří měsíců od chvíle, kdy vyprší platnost nabídky na převzetí, podaná zájemcem o koupi většinového podílu na firmě.


Akcionáři mohou přijít o podíly v bankách
Cenné papíry by tak mohli zpeněžit ti, kdo získali malé podíly akcií v první vlně kuponové privatizace a v posledních letech je nemohli prodat přes burzu.
Nová úprava by se mohla vztahovat například na akcionáře Všeobecné úvěrové banky, OTP Banky Slovensko, Slovnaftu, ZSNP Žiar nad Hronom a dalších podniků. Například ve VÚB vlastní italská Intesa 96,49 procenta akcií a zbylý podíl je rozdělen mezi více než 47.000 akcionářů;, podobná je situace ve Slovnaftu, kde 98,4 procenta vlastní maďarský MOL.


Většinový vlastník bude moci za vykupované akcie nabídnout hotovost, cenné papíry, nebo kombinaci obojího. Cena odkupovaných akcií nebude moci být nižší než cena, za kterou navrhovatel poslední rok akcie koupil; nesmí být ani nižší než hodnota akcií podle znaleckého posudku či hodnota čistého majetku společnosti připadajícího na jednu akcii. U akcií obchodovaných na burze nemůže být jejich cena nižší než průměrný kurz na burze za posledních 12 měsíců před vyhlášením povinné nabídky odkoupení.


Čeští malí akcionáři spokojeni nejsou
V České republice platí novela obchodního zákoníku, která umožňuje akcionářům s podílem nad 90 procent donutit ostatní menšinové majitele prodat cenné papíry za cenu stanovenou znalcem, již od loňského 1. července. Drobní akcionáři díky tomu získali již celkem deset miliard korun a možnosti získat ve firmě stoprocentní kontrolu využilo za necelý rok a půl celkem 246 majoritních vlastníků, uvedla minulý měsíc agentura Čekia.
Český zákon kritizuje sdružení malých akcionářů, podle kterého menšinoví akcionáři nezískávají odpovídající vyrovnání. Padají žaloby a senátoři podali v této věci ústavní stížnost. Nejvíce peněz na vykoupení akcionářů vydaly Česká pojišťovna, Severočeské doly a Plzeňský Prazdroj.