Jediný problém, který by mohlo přerušení dodávek ropy z Ruska vyvolat, by byl vznik úplně zbytečné paniky, řekl Českému rozhlasu Radiožurnál ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Paniku by podle něj mohlo vyvolat, kdyby se lidé předzásobovali, vznikaly by fronty na čerpacích stanicích.
"Ale jak říkám, je to úplně zbytečné, protože zásoby jsou skutečně dostatečné. Máme další technické možnosti a myslet tímto způsobem by bylo naprosto zbytečné, jak pro běžné občany, tak také pro firmy," řekl ministr.


U nás se uzavření ropovodu zatím neprojeví
Do České republiky ropa ropovodem Družba nadále proudí a bude proudit ještě minimálně čtyři dny, ačkoli na ruské straně se kohoutky zavřely v devatenáct hodin a padesát čtyři minut a na ukrajinsko-slovenské hranici ve dvacet hodin patnáct minut. Nicméně Česká republika má na slovenském území zásobníky ropy zhruba na tento objem.


Poté může Česká republika používat ropu a ropné produkty, tedy benzín a naftu, ze státních zásobníků, kde jsou zásoby minimálně na devadesát dní. Další zásoby na několik dní mají i komerční rafinerie. "Dohromady to dělá více než sto dní, tedy téměř tři a půl měsíce a za tu dobu se ten problém nemůže nevyřešit, takže po té stránce my můžeme být v klidu," míní Říman.


Česko má náhradu
Kromě ropovodu Družba dostáváme další ropu ropovodem Ingolstadt, který by plně stačil pokrýt všechny potřeby a má ještě kapacitu navíc. "Takže z technického a kapacitního hlediska my, na rozdíl od jiných zemí, třeba od Slovenska, máme plnohodnotnou alternativu," řekl ministr. Ropovod z Ingolstadtu je totiž konstruován tak, že má vyšší kapacitu než dneska dostáváme ropovodem Družba a Ingolstadt dohromady.
Ministr vyvrátil i mýtus, že ingolstadtská ropa se na rozdíl od té z Ruska nedá zpracovávat jinde než v Kralupech nad Vltavou. "Pravda je, že ingolstadtským ropovodem lze dopravovat jak takzvanou lehkou ropu, která se zpracovává pouze v Kralupech, tak ale také těžkou sirnatou ropu z Ruska, která jde zatím ropovodem Družba," vysvětlil Říman.


EU může ukázat smysl své existence
Ačkoli zastavení dodávek ropy ropovodem Družba je principiálně problémem mezi Ruskem a Běloruskem o ceny, dotýká se prakticky celé Evropy. Státy, které jsou závislé na dodávkách ropy z „Družby“ a kterých je mnoho, by podle Římana neměly jednat sólo, ale měly by jednat společně jako země Evropské unie. „To jsou ty okamžiky, kdy by se měl uplatnit smysl existence Evropské unie,“ řekl ministr.