Téměř každý desátý Čech, který si někdy půjčil peníze u finanční instituce, by se znovu takto nikdy nezadlužil. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala zpracovat společnost Czech Credit Bureau (CCB). Ta organizuje v ČR bankovní a nebankovní registr klientských informací. Podle odhadu výkonného ředitele CCB Petra Kučery má nějaký úvěr v současnosti méně než 50 procent dospělých Čechů.
Nejčastěji lidé využívají spotřebitelské úvěry a nákupy na splátky, a to hlavně na pořízení elektroniky nebo na bydlení. Polovina z respondentů využívá úvěry pouze k vyřešení aktuální finanční situace, pokud nemají dostatek peněz na zaplacení svých výdajů.


Překvapivé je podle Kučery to, že lidé mají ve velké oblibě prodej na splátky. U něj jsou přitom často vysoké úrokové sazby. "Naopak kreditní karty vnímají lidé jako málo atraktivní," uvedl. U kreditních karet funguje takzvané bezúročné období pro splacení půjčených peněz.


Průměrný dluh je do 100 tisíc
Lidé jsou podle průzkumu ochotni půjčit si v průměru 135.000 korun. "Podle údajů ČNB přitom průměrná zadluženost na jednu aktivní osobu činí 70.000 korun a podle údajů bankovního a nebankovního registru 95.000 korun," uvedl Kučera. Lidé jsou tak podle něj přesvědčeni o tom, že dokážou splácet i více než dosud. Nejčastěji, celkem 40 procent lidí, by si ovšem půjčilo mezi 20.000 až 100.000 korunami.


Problémy se splácením dluhů mají 3 procenta Čechů
Ochota půjčit si více roste s vyšším vzděláním a rostoucími příjmy. Nejvíce peněz si troufají půjčit muži ve věku 30 až 39 let. Celkem 97 procent všech respondentů své úvěry dokáže splácet bez problémů. Problémy se splácením mají pouze tři procenta Čechů. V bankovním registru přitom podle Kučery činí poměr dlouhodobě nesplácených úvěrů 1,6 procenta.
Průzkum provedla pro CCB agentura IBRS po celé ČR mezi 600 respondenty.


Podle průzkumu společnosti STEM se většina lidí domnívá, že žít na dluh je dnes již zcela normální. Brát si úvěry od bank připadá běžné dvěma třetinám obyvatel. Téměř tři čtvrtiny veřejnosti pokládají půjčky za nejrozumnější řešení, jak získat peníze na nové bydlení.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru