Na dnešní tiskové konferenci to uvedla advokátka Klára Veselá-Samková, která zastupuje 4500 majitelů domů. Narovnání nemusí být jen v podobě přímo vyplacených peněz, ale i v podobě státních obligací, či daňového zvýhodnění.

"Každý den narůstá počet majitelů, kteří se přidávají k naší žalobě, je to denně i deset stěžovatelů," uvedla Samková. Stát si musí podle ní uvědomit, že majitelé domů jsou převážně starší lidé a restituenti, kteří mají solidaritu s nájemníky bydlícími v jejich bytech a mají zájem se dohodnout.

Jde jim podle Samkové také o čas, čím dříve dostanou nějakou kompenzaci škod od státu a nebudou muset čekat na výsledek dlouhého soudního sporu ve Štrasburku, tím větší ochotu mají se se státem dohodnout, třeba i za cenu nižších kompenzací.

Samková v prosinci ministerstvu přednesla svůj požadavek. Navrhla vložit do občanského zákoníku nový paragraf, podle něhož by měl pronajímatel mít právo vypovědět nájemníka i bez udání důvodu s výpovědní lhůtou jeden rok.

Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek není podle Samkové informován o předchozích jednáních, která advokátka na ministerstvu vedla. Čunek ve středu v České televizi řekl, že nemá o sporu s kým vyjednávat. "V prosinci jsem jednala s náměstkem ministra Kalousem a ten mi přislíbil, že v lednu vznikne na ministerstvu pracovní skupina, která bude řešit jednání s majiteli domů, vyčíslí škody a bude se zabývat mým návrhem o včlenění paragrafu do občanského zákoníku. Do dnešního dne se mi z ministerstva nikdo neozval," uvedla. "Myslím si, že schůzka s panem Kalousem byla jen zastírací úmysl," dodala.

Majitelé domů si stěžují, že s nimi vláda o soudním sporu nejedná. Ministerstvo pro místní rozvoj, které již dříve s majiteli domů několikrát jednalo, však tvrdí, že nezná jednotlivé individuální žaloby majitelů domů a že neexistuje jeden subjekt, se kterým by mohlo vést jednání.

"Všichni majitelé domů mají svého zástupce, takže ministerstvo pro místní rozvoj může jednat s těmito zástupci, není tedy pravda, že nemá s kým jednat, " tvrdí ale Samková. Ta zastupuje Občanské sdružení majitelů realit (OSMD) a má plnou moc zastupovat i ostatní majitele domů.

U Evropského soudu leží celkem 40 žalob majitelů domů o 50 miliard korun. Podle Čunka majitelé poškozeni byli, ale 50 miliard korun je údajně náhrada nepřiměřená. ČR je podle něj v lepším postavení než Polsko, protože má schválený zákon o deregulaci nájemného.

Společnost Patria Finance vyčíslila, že jen za loňský rok přišli majitele domů kvůli regulaci o 21,5 miliardy korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist