Po podání daňového přiznání musí podnikatel vyplnit také další tiskopisy. Pro podání přehledu o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu má lhůtu osm dnů od odevzdání daňového přiznání. Na podání přehledu pro správu sociálního zabezpečení má celý měsíc.
Lhůty pro podání přehledu
Nejpozději do pondělí 30. dubna musí každá osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), která alespoň část roku 2006 vykonávala samostatnou výdělečnou činnost a jejíž daňové přiznání nezpracovává daňový poradce, podat Přehled o příjmech a výdajích za rok 2006.
Pokud daňové přiznání zpracovává daňový poradce a podnikatel tuto skutečnost doloží nejpozději do 30. dubna u místně příslušné správy sociálního zabezpečení, posunuje se termín podání přehledu na 30. červenec 2007.
Dále je možné podat přehled o příjmech a výdajích do jednoho měsíce po uplynutí lhůty, kterou byla finančním úřadem prodloužena lhůta pro odevzdání daňového přiznání.
Finanční úřad může na žádost plátce daně, jeho daňového poradce, či z vlastního podnětu lhůtu pro podání přiznání prodloužit.
V případě, že OSVČ není povinna podávat daňové přiznání, musí přehled podat nejpozději do 31. července.
Elektronický formulář umí počítat
Přehled mohou podnikatelé od loňského roku podávat také elektronicky prostřednictvím Portálu veřejné správy. Díky němu už nemusí chodit na úřad a navíc formulář umí automaticky počítat.
Je samozřejmě možné využít i klasický papírový tiskopis, který si můžete stáhnout z webu ČSSZ, vytisknout, vyplnit a doručit ho osobně nebo prostřednictvím držitele poštovní licence příslušné správě sociálního zabezpečení.
Tiskopis Přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2006 a podrobný návod k vyplnění jsou k dispozici na jednotlivých úřadech správy sociálního zabezpečení a na webových stránkách ČSSZ na adrese http://www.cssz.cz/osvc/prehled_2006/prehled_osvc_2006.asp.
Kdy se musí platit zálohy?
Od roku 2004 se samostatná výdělečná činnost dělí na hlavní a vedlejší. To má vliv na povinnost platit zálohy na pojistné důchodové pojištění. Podnikatelé vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost platí zálohy na pojistné na důchodové pojištění vždy, tedy i když jsou ve ztrátě.
Při vykonávání vedlejší činnosti vzniká povinnost platit zálohy jen v případě, že příjmy podnikatele po odpočtu výdajů činily v roce 2006 alespoň 45 200 Kč.
Skutečnost, že se jedná o vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, musí však podnikatel oznámit a doložit zákonné důvody příslušné správě sociálního zabezpečení nejpozději spolu s přehledem o příjmech a výdajích. K pozdějšímu doložení těchto důvodů nemohou úřady přihlédnout a činnost podnikatele budou považovat za hlavní.
Za OSVČ vykonávající vedlejší činnost se považuje osoba, která v roce 2006:
- vykonávala zaměstnání a její příjem ze zaměstnání dosáhl alespoň dvanáctinásobku minimální mzdy (pro rok 2006 činí 12násobek minimální mzdy částku 90 840 Kč),
- měla nárok na výplatu částečného invalidního nebo plného invalidního důchodu nebo jí byl přiznán starobní důchod,
- měla nárok na rodičovský příspěvek nebo na příspěvek při péči o blízkou nebo jinou osobu,
- vykonávala vojenskou službu, pokud nejde o vojáky z povolání,
- byla nezaopatřeným dítětem (studium),
- byla ve vazbě nebo výkonu trestu odnětí svobody déle než tři kalendářní měsíce po sobě jdoucí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist