Asi 3,8 miliardy korun činí částka, kterou by mohla zaplatit Česká republika jako nemajetkovou újmu majitelům domů, pokud by případně prohrála soud ve Štrasburku. Novinářům to řekl předseda Sdružení nájemníků ČR a poslanec Stanislav Křeček. Tato částka je podle jeho slov ve "fatálním rozporu" s požadavky části majitelů domů, kteří požadují 50 miliard Stát tuto částku odmítl zaplatit.


Pokud dal Evropský soud pro lidská práva za pravdu majitelům domů, nikdy jim podle něj nepřiznal majetkovou újmu, ale pouze nemajetkovou. Pokud dospěl k tomu, že majitel domu má nárok na majetkovou újmu, vyzval podle Křečka žalobce, aby se dohodl s druhou stranou, tedy se státem.
Částky, které pak soud přiznával majitelům domů jako nemajetkovou, tedy morální újmu, se podle předsedy SON pohybovaly ve výši 10.000, 30.000 i 40.000 eur (zhruba 281.000 až 1,12 milionu korun). "Vynásobím-li to počtem 4500 (majitelů domů), vyšlo mi 3,8 miliardy (korun), což je ve fatálním rozporu s těmi 50 miliardami, které požadují žalobou. Ten rozdíl je tak veliký, že z toho je zřejmě, že žaloba na 50 miliard není reálná," uvedl Křeček.


Částka 3,8 miliardy korun odpovídá nemajetkové újmě 30.000 eur na osobu. V případě 40.000 eur na osobu tato suma překračuje pět miliard.


Sdružení uznává, že by měli majitelé domů dostávat příspěvek na opravy domů, případně by jim měla být umožněna daňová zvýhodnění, pokud se o svůj majetek řádně starají, respektují právní řád včetně práv nájemců. Nesouhlasí ale se žalobou či mimosoudním vyrovnáním ve výši 50 miliard.


Majitelé domů nejsou jednotní
Částku 50 miliard požaduje jako mimosoudní vyrovnání zhruba 4500 majitelů domů zastupovaných advokátkou Klárou Samkovou-Veselou. Proti návrhu na mimosoudní vyrovnání však vystoupil předseda Občanského sdružení Hnutí na obranu majitelů realit (OS HOMR) Girolamo Giormani, který trvá na zaplacení veškerých škod majitelům domů, které jim vznikly údajnými protiústavními kroky ČR.


Stát již dříve rovněž zvažoval možnost uzavřít s majiteli mimosoudní dohodu, částku 50 miliard ale považuje za přehnanou a odmítal ji zaplatit. Náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous v neděli připustil, že situace se již vyhrotila natolik, že tato možnost zřejmě již nepřipadá v úvahu.


Společnost Patria Finance vyčíslila, že jen za loňský rok přišli majitele domů kvůli regulaci o 21,5 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru