Předloni vydělala 22,3 miliardy korun. Vyplývá to z informací před dnešní tiskovou konferencí. K rekordnímu výsledku pomohly vyšší ceny elektřiny, nárůst prodeje, akvizice v zahraničí a úspory nákladů. ČEZ, ve kterém vlastní dvoutřetinový podíl stát, je nejziskovějším českým podnikem.

Tržby společnosti se zvýšily ze 125,1 miliardy korun v roce 2005 na 159,6 miliardy. Provozní zisk EBIT se zvýšil meziročně o 36 procent na 40,1 miliardy Kč. Hrubá výroba elektřiny stoupla o 9,2 procenta na 65,53 terawatthodiny.
Letos čeká společnost čistý zisk 35,1 miliardy korun, což by byl nárůst o 22 procent.

Ceny elektřiny, které jsou jedním z důvodů rekordního zisku, podle generálního ředitele ČEZ Martina Romana udává cena na trhu, kterou ČEZ neovlivňuje. "My prodáváme čím dál tím větší část elektřiny přes aukci. Od letošního roku chceme začít prodávat téměř všechnu elektřinu přes energetickou burzu," uvedl. Stále více se přitom na tvorbě zisku ČEZ podle Romana podílí zahraniční akvizice.

Loni do skupiny ČEZ přibyly dvě polské elektrárny Elcho a Skawina a bulharská elektrárna ve Varně. Letos by chtěl ČEZ dokončit jednání v Bosně a Hercegovině a zahájit projekt v Gacku, kde by celková investice do nového zdroje 500 až 700 megawatt, do modernizace současného zdroje a rozvoje tamního dolu měla převýšit 40 miliard korun. Možné investiční cíle v zahraniční bude ČEZ hledat i nadále.

Letos čeká společnost čistý zisk 35,1 miliardy korun, což by byl nárůst o 22 procent, a plánuje zvýšit výrobu elektřiny o 3,1 procenta na 63,9 terawatthodiny. ČEZ podle finančního ředitele Petra Vobořila ještě koncem loňského roku odhadoval čistý zisk na letošek o 1,1 miliardy Kč méně, ale odhad zvedl kvůli spolehlivému provozu jaderné elektrárny Temelín.

Mateřskou společností a jádrem skupiny ČEZ je největší výrobce elektřiny v České republice, akciová společnost ČEZ. Skupina se řadí k deseti největším energetickým uskupením v Evropě jak z hlediska instalovaného výkonu, tak podle počtu zákazníků.