Reálné příjmy Čechů se loni zvyšovaly. Průměrný měsíční příjem na člena domácnosti se ve třetím čtvrtletí meziročně reálně zvýšil o 4,1 procenta na 9545 korun, informovalo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Lidé dávali přednost spotřebě a zadlužování před spořením. Poměr hrubých úspor k hrubému disponibilnímu příjmu klesl z 5,9 procenta na 4,7 procenta.
Nejvíce utrácíme za bydlení
Domácnosti podle ministerstva posílily sklon ke spotřebě a růst jejich výdajů předčil růst příjmů. Největší část peněz vynakládaly na bydlení a jídlo, když u většiny domácností vydání spojená s bydlením svým objemem dostihla či předběhla výdaje za potraviny.
Struktura výdajů domácností sledovaných statistikou rodinných účtů se výrazněji nezměnila. Zvýšil se podíl peněz vydaných za bydlení, zdravotní péči, pošty a telekomunikace, ostatní zboží a služby a investice. Naopak klesal podíl výdajů za potraviny, dopravu, rekreace, odívání, obuv a veřejné stravován.
Celkový objem úvěrů u bank překročil v závěru třetího čtvrtletí 493 miliardy Kč, takže byl meziročně o třetinu vyšší. Zadlužení domácností tak vzrostlo na rekordní úroveň. Největší nárůst vykázaly hypoteční úvěry na bydlení a spotřební úvěry.
Lidé více vydělávají
O nárůst úhrnných reálných příjmů zaměstnaneckých domácností se nejvíce zasloužily mzdy. Celkový objem mzdových prostředků představoval 668,2 miliardy Kč a byl nominálně o 7,6 procenta vyšší než ve stejném období roku 2005. Průměrná nominální mzda v národním hospodářství činila 19 635 Kč a meziročně vzrostla o 6,6 procenta. Reálná hrubá mzda v národním hospodářství (meziročně) stoupla o 3,6 procenta.
Objem sociálních příjmů domácností vzrostl o 8,6 miliard korun, v reálném vyjádření o 3,5 procenta. Přičemž nejvýznamnější složkou zůstaly důchody, které tvořily 73 procent všech sociálních transferů. Průměrný měsíční starobní důchod stoupl na konci září meziročně nominálně o 5,8 procenta (o 444 Kč na 8165 Kč) a reálně o 1,7 procenta. Druhou nejvýznamnější položkou sociálních příjmů domácností zůstaly dávky nemocenského pojištění, i když objem příjmů z nemocenského rostl v souvislosti s nižší nemocností pomaleji než v roce 2005.
Na přírůstku objemu dávek státní sociální podpory o 0,2 procenta se nejvíce podílel vzestup porodného díky jeho zvýšení a většímu počtu narozených dětí, dávek pěstounské péče a rodičovských příspěvků. V nominálním i reálném vyjádření naopak poklesl objem přídavků na děti, příspěvků na bydlení a sociálních příplatků.
Objem dávek sociální péče se zvýšil reálně o 2,4 procenta hlavně v souvislosti s nárůstem objemu příspěvků při péči o osobu blízkou nebo jinou osobu a dávek sociální péče podmíněných zdravotním stavem příjemce. Objem dávek sociální péče podmíněných sociální potřebností žadatele se přitom snížil, počet sociálně potřebných domácností proti stejnému období roku 2005 poklesl o 27.200.
V porovnání se třemi čtvrtletími 2005 se zvětšil objem příjmů domácností plynoucích z podpor v nezaměstnanosti (reálně o 1,7 procenta). Průměrná částka podpory vzrostla o 6,2 procenta na 4450 Kč a její kupní síla byla o 3,3 procenta větší než v roce 2005.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist