Úterní propad akcií na světových trzích vylekal investory natolik, že strach z dalšího poklesu cen ještě nikdy nebyl větší. Ukazuje to alespoň index volatility (VIX), který z průběžných dat vývoje opčních kontraktů na index S&P 500 sestavuje opční burza Chicago Board Options Exchange (CBOE).
Hodnota indexu VIX v úterý v jednu chvíli vzrostla až o 70 procent, v závěru ale byla vyšší o 64 procent a index se ustálil na 18,31 bodu. Indexu se mezi investory přezdívá indikátor strachu, protože odráží míru zajištění před dalším poklesem cen. Procentní nárůst byl největší za 17 let, co index existuje.


Právě růst indexu volatility by mohl být problémem. Na trhu je totiž nyní značný objem ryze spekulativních investic, které živí levné půjčky, převážně v japonských jenech, které je vzhledem k nízkým úrokovým sazbám možné vypůjčit velmi levně. Před těmito transakcemi přitom nedávno varovala skupina G7, když upozornila, že spekulanti mohou utrpět značné ztráty.


Pražská burza zastavila osm měsíců trvající růst
Akcie obchodované na pražské burze v únoru oslabily, a zastavily tak osm měsíců trvající růst. Do záporu poklidně posilující trh srazily náhlé výprodeje vyvolané neklidem na mezinárodních kapitálových trzích, kvůli kterým hlavně zahraniční investoři začali ve zvýšené míře prodávat. Hlavní index PX klesl na 1628 bodů a ztratil tak většinu zisku nasbíraného od počátku roku.


Zmíněný drtivý sestup byl podle obchodníků dlouho očekávanou korekcí, která měla zchladit přehřáté trhy. Od poslední korekce uplynulo příliš mnoho času a jen akcie v tuzemsku od té doby vyrostly o více než čtvrtinu. Na počátku globálních prodejů byl osmiprocentní sestup čínské burzy.


Asijské a evropské akciové trhy ve středu již druhý den za sebou klesly, i když dnešní ztráty byly mnohem nižší než úterní. Evropské akcie tak ztratily veškeré zisky, které získaly od začátku letošního roku.
Americké akcie po úterním propadu, který byl nejvyšší od teroristických útoků v roce 2001, oživily. Zájem investorů přilákaly nižší ceny akcií a prohlášení předsedy americké centrální banky (Fed) Bena Bernankeho, který uvedl, že americká ekonomika i nadále mírně poroste a trhy fungují dobře. Také čínský akciový trh po svém úterním propadu o devět procent opět oživil.


Korekce je zde?
Proti loňské květnové korekci se však ta současná odlišuje. Květnová byla zapříčiněna zvyšováním úrokových sazeb, které vedly k odlivu prostředků z akciových trhů. Dnešní korekce začala spekulací zda čínská vláda zasáhne do finančních trhů.
„V době, kdy akciové indexy překonávaly jedno maximum za druhým, je však "čínský důvod" pouze první záminkou k mohutné realizaci zisků. Další pokračování této "vlny" je velmi těžké odhadnout,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Igor Pečta. Korekce může být podle jeho názoru hluboká a rychlá, ale indexy také mohou pokračovat v pozvolném poklesu trvajícím několik měsíců. Indexy rostly postupně bez většího přerušení dlouhou dobu a proto mohou být celkové propady klidně ve výši 15 procent a více, upozornil Pečta.
Podle makléře společnosti Fio Pavla Hadrouška by však poklesy na vyspělých trzích neměly dosáhnout takové intenzity. „Příznivým faktorem pro akcie je nízký výnos 10-letých amerických bondů,“ vysvětlil Hadroušek.