Korekce byla způsobena obavami, že čínská vláda zavede tvrdší regulace finančních trhů. Je tomu skutečně tak? Na toto a další okolnosti globální korekce jsme se zeptali Markéty Šichtařové z Next Finance, Aleše Michla z Raiffeisenbank a Roberta Kellera z Patria Finance.
Může za globální vybírání zisků pouze strach z čínského zpřísnění regulace finančních trhů nebo za tím vidíte i jiné faktory?
Šichtařová: Je to širší problém. Týká se to zemí v jižní Asii, kde už se v poslední době spekulovalo o cenové bublině, a byla jen otázka času, kdy praskne. Takže se nedomnívám, že pokles burz byl způsoben nějakým administrativním rozhodnutím, spíš je to souběh okolností.
Michl: Je to pouze jeden z důvodů. V delším období bude mít na pokles burz vliv především zpomalení americké ekonomiky.
Keller: Na propad měla vliv i slabší čísla ze Spojených států ohledně spotřeby statků dlouhodobé spotřeby. Dalším důvodem byla vysoká cena akcií, která převyšovala fundamentální hodnotu, a akcie tak byly "drahé".
Myslíte si, že korekce bude ještě nějakou dobu trvat, nebo teď naopak začnou trhy silněji posilovat?
Šichtařová: Z empirických dat můžeme vysledovat, že podobné korekce trvají více dnů, takže je možné že do konce týdne budou burzy ještě oslabovat. Poté ale očekávám opětovný růst.
Michl: Čekáme, že v příštím půl roce bude docházet k postupnému poklesu. Žádné velké propady v současné době ale nepředpokládáme.
Keller: To není jednoznačné. I když se akcie dostaly na zajímavé hodnoty, investoři budou opatrní, a tak očekávám, že se trhy spíše stabilizují na současných úrovních.
Myslíte si, že takovéto výkyvy lze vlivem liberalizace a fúzí burz očekávat čím dál častěji?
Šichtařová: Neřekla bych. Čím víc liberalizace, tím je podle mě menší riziko. Výkyvy také závisí na fázi hospodářského cyklu a fúze burz sice umožní snadnější pohyb kapitálu, ale nebude ovlivněný natolik, aby tímto způsobem měnil častěji trhy.
Michl: Liberalizace ani fúze burz za to nemohou. Výkyvy závisí na fázi hospodářského cyklu. V příštích deseti až patnácti letech očekáváme exponenciální růst a propady jsou tedy normálním jevem. V Číně například došlo k růstu 172 procent, takže muselo logicky přijít vystřízlivění.
Keller: Vlivem liberalizace dochází k větší provázanosti ekonomik a jakýkoliv výkyv se tak právě může přenést na ostatní země.
A existuje vůbec nějaký prostředek pro burzy a investory jak se proti těmto výkyvům zajistit?
Šichtařová: Neexistuje. Burzy si sice mohou stanovit maximální denní hranice pro pokles cen akcií, ale to jsou spíš jen faktory zpomalující průběh případného propadu.
Michl: Nejlepším zajištěním pro investora je investovat v dlouhodobém horizontu a diverzifikovat do dluhopisů, které jsou méně volatilní. Pro burzy žádné zajištění pro výkyvy tohoto rozsahu neexistuje.
Keller: Pro investory existují derivátové produkty, které je ochrání před poklesem kurzu termínovým zajištěním hodnoty akcie.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist