Regulované nájemné může v některých částech Prahy podle současných výpočtů vzrůst do roku 2010 u bytů první kategorie až na 119,5 koruny za metr čtvereční na měsíc. Částka platí pro Bubeneč, Břevnov, Dejvice a Střešovice v šesté městské části.


Okrajové části budou nejlevnější
Nejlevnější nájmy budou v okrajových čtvrtích jako je Černý most, Hloubětín, Kyje, Libuš, Kbely, Písnice a řada dalších. Nájemné tam bude moci být maximálně 73,04 koruny za metr čtvereční a měsíc. Uvádí to studie, která se zabývá deregulací nájemného v metropoli, informoval městský radní Jiří Janeček.


"Nejvíce se má zvýšit nájemné v nejlukrativnějších částech hlavního města jako jsou Praha 6, Praha 5 a třeba i Praha 7. Zejména v nejvyhledávanějších místech pro bydlení," uvedl Janeček. Částky se mohou lišit podle toho, zda je byt v soukromém vlastnictví, nebo je magistrátní, nebo zda jej spravuje místní radnice.
V samotném centru metropole budou nájemníci v roce 2010 platit méně než ve vyhlášených oblastech Prahy 6. Pro Hradčany, Josefov, Malou Stranu, Nové Město a Staré Město bude nejvyšší možné nájemné činit 107 korun za metr čtvereční a měsíc.


Nájemné je vypočteno z cen bytů, které zveřejnilo ministerstvo pro místní rozvoj. Výše nájmů se ještě může měnit v návaznosti na nově vydané ceny. Deregulace se v metropoli týká podle magistrátu asi 140.000 bytů, z nichž asi polovina je obecních.


Nájemní bydlení je levnější
Přesto však zůstává nájemní bydlení levnější než koupě vlastní nemovitosti. Jak redakci iHNed potvrdil předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček, mnoho lidí si neuvědomuje, že kromě ceny samotného bytu či domu, popřípadě úroků za hypotéku, platí vlastníci i další částky. Mezi ty patří daně, pojištění a náklady na údržbu či opravy nemovitosti – v případě vlastníků bytových jednotek to jsou příspěvky do fondů oprav aj.
„Tyto další výdaje ti, kteří lákají lidi na levné hypotéky, nezmiňují,“ uvedl Šimeček.


Před deregulací nájemníci bytů první kategorie platili, případně ještě platí, 37,07 koruny za metr čtvereční a měsíc.
Regulované nájemné zvýší, nebo už zvýšila v tomto roce většina pražských radnic. V magistrátních bytech vzroste nájemné poprvé v červnu. Radní rozhodli, že první tři roky využijí nejvyšší možnou míru zdražení danou zákonem. V dalším roce bude město patrně zvyšovat nájmy podle lokality, čímž by se měla rozlišit cenou kvalita bydlení.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru