O výdajových paušálech mohou uvažovat fyzické osoby, které mají příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti nebo příjmy z pronájmu. Výdajový paušál znamená, že poplatník nemusí sledovat skutečně vynaložené výdaje na podnikání, ale uplatní si v daňovém přiznání jako výdaj určité procento z příjmů ve výši stanovené zákonem o daních z příjmů. V závislosti na druhu příjmů se pohybuje výše výdajového paušálu od 30 do 80 %, jak ukazuje následující tabulka:


Druh příjmu Výdajový
paušál

Příjmy ze zemědělské výroby 80 %
Příjmy z řemeslných živností 60 %
Příjmy z ostatních živností 50 %
Příjmy z podnikání podle zvláštních předpisů
(daňový poradci, lékaři, advokáti, ...)
40 %
Příjmy znalců, tlumočníků, správců konkurzní podstaty 40 %
Příjmy z nezávislého povolání
(sportovci, umělci, vědci, ...)
40 %
Příjmy z pronájmu
(kromě příležitostného pronájmu movitých věcí)
30 %



Pokud tedy skutečné výdaje poplatníka nedosahují výše odpovídající jeho stanovenému paušálu, bude pro něj uplatnění výdajů paušálem představovat daňovou úsporu. Tento způsob zdanění však může být výhodný i pro poplatníky, jejichž výdaje jsou zhruba na stejné úrovni nebo dokonce mírně vyšší než paušál, neboť odpadá složitá administrativa - není třeba posuzovat daňovou uznatelnost každého jednotlivého výdaje, uchovávat výdajové doklady, evidovat služební a soukromé jízdy automobilem, počítat daňové odpisy, apod. Všechny tyto výdaje jsou již zahrnuty ve výdajovém paušálu a žádné další už proto nelze uplatnit. Je však možné, stejně jako v případě uplatňování skutečných výdajů, odečíst ještě pojistné na sociální a zdravotní pojištění.


Poplatník si tak může pro účely daně z příjmů evidovat pouze příjmy a pohledávky vzniklé v souvislosti s podnikatelskou činností nebo s pronájmem. Mezi příjmy je třeba zahrnout jak příjmy peněžní, tak i příjmy nepeněžní dosažené i směnou (časté nepeněžní příjmy jsou např. plnění protislužbou, úhrada zbožím, dary přijaté v souvislosti s podnikáním). Mezi příjmy lze zahrnout také vratky pojistného z minulých období (pokud se poplatník nerozhodne, že vrácené pojistné sníží jeho aktuální výdaje), mezi příjmy nelze zahrnout inkasovanou DPH u plátců.


Kdy nelze paušál použít?
Vzhledem k tomu, že se výše paušálů od roku 2005 pro všechny druhy příjmů zvýšila, je uplatňování výdajů paušálem u fyzických osob často využívané. Existují však i případy, kdy zákon o daních z příjmů uplatnění výdajů paušálem neumožňuje. Jednak v případě, kdy poplatník zdaňuje příjmy dosažené dvěma nebo více poplatníky z titulu spoluvlastnictví a společné výdaje se mezi poplatníky nerozdělují podle jejich spoluvlastnických podílů, a také, pokud poplatník zdaňuje příjmy dosažené při společném podnikání nebo společné činnosti na základě smlouvy o sdružení a výdaje se nerozdělují mezi účastníky sdružení rovným dílem.


Dále je třeba pamatovat na to, že nelze uplatňovat výdaje paušálem, pokud poplatník přerušil odepisování majetku. Při uplatnění výdajů paušálem jsou v tomto paušálu zahrnuty i daňové odpisy - nelze je tedy uplatnit ve skutečné výši ani prodloužit o tuto dobu daňové odepisování. Daňové odpisy vede poplatník po dobu uplatňování paušálních výdajů pouze evidenčně a to v maximální možné výši.


Problémy při přechodu na paušál
Uplatnění výdajů paušálem může být pro mnoho poplatníků výhodné, jisté komplikace se však vyskytují při přechodu na tento způsob zdanění, pokud poplatník dříve uplatňoval výdaje ve skutečné výši. Při přechodu na paušál je totiž nutné upravit základ daně (dílčí základ daně) o některé položky - mimo jiné o výši pohledávek a závazků, o cenu nespotřebovaných zásob, o zůstatky vytvořených rezerv a opravných položek. Tato úpravu má většinou za následek zvýšení základu daně a je třeba ji provést již za zdaňovací období předcházející zdaňovacímu období, ve které došlo ke změně uplatňování výdajů = k přechodu na paušál. To znamená, že poplatníkovi může vzniknout povinnost podat dodatečné daňové přiznání na vyšší daňovou povinnost za minulé období a s tím je spojena sankce (penále do konce roku 2006, od r. 2007 úrok z prodlení). Proto lze doporučit, aby poplatník učinil rozhodnutí o přechodu na paušál s dostatečným předstihem.


I přes některá výše uvedená omezení stojí uplatňování výdajů paušálem rozhodně za zvážení, v mnoha případech je výhodnější a jednodušší než uplatňování skutečných výdajů. Mezi výhodami se vzhledem k jeho poměrné jednoduchosti často zmiňuje i úspora nákladů na daňové poradce. Přesto lze doporučit, aby složitější případy, jako poplatník s více druhy příjmů s různou výší paušálů, vratky pojistného v těchto případech, podnikání s majetkem ve společném jmění manželů, rovněž tak možné povinnosti vést další evidence vyplývající z jiných zákonů (např. DPH), byly konzultovány s odborníkem.


Autor: Ing. Václav Roudný, daňový konzultant APOGEO Tax, která se zabývá auditem, daňovým a transakčním poradenstvím, daňovým plánováním, financováním projektů a účetnictvím

(Příští úterý si můžete přečíst článek na téma jak poskytnout zaměstnancům služební auta i pro soukromé účely s optimalizovaným daňovým dopadem.)