Autoři novely navrhli, aby maximální hranice ve výši pětinásobku průměrné mzdy platila od roku 2008 pro zaměstnance, zaměstnavatele i pro osoby samostatně výdělečně činné.
Nyní zaměstnanci žádný "strop" vyměřovacího základu nemají, a odvádějí tedy uvedené pojistné ze všech započitatelných příjmů. U lidí s nejvyššími platy pak vzniká značný nepoměr mezi tím, co odvádějí, a tím, co ze sociálního systému dostávají. "Tento nepoměr již překračuje hranici solidarity sociálního systému," uvádí sociální demokraté v tiskové zprávě. Navíc to podle poslanců ČSSD vede ke snaze vyhnout se odvodové povinnosti, například sjednáváním práce "načerno".
Neexistence stropu pro odvod pojistného byla často předmětem kritiky zaměstnanců kvůli rozdílné úpravě ve vztahu k osobám samostatně výdělečně činným, u nichž je strop zaveden od roku 1992.
Nečas: Návrh ČSSD je úsměvný
Novelu předložili bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka, bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban, bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach a poslankyně Hana Šedivá. "Vzhledem k tomu, že stávající pravicová vláda nebyla dosud schopna žádný podobný návrh zpracovat a předložit, zvolili poslanci ČSSD cestu poslanecké legislativní iniciativy," uvádí tisková zpráva sociální demokracie.
Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase je tento návrh ČSSD chvályhodný. "Vzhledem k tomu, že se však jedná o iniciativu skupiny bývalých ministrů ČSSD, kteří na to měli čtyři roky, tak je to úsměvné," uvedl Nečas.
Vláda přijde podle slov ministra práce a sociálních věcí s největší pravděpodobností s vlastním návrhem stropu vyměřovacího základu pro odvod pojistného ve výši čtyřnásobku průměrné mzdy. Vlastní návrh by vláda měla zveřejnit na počátku dubna v rámci první etapy reformy veřejných financí. "V současnosti provádíme propočty dopadů," sdělil Nečas.
Dopad na rozpočet má být uměřený
Socialisté očekávají, že jejich novela by od příštího roku snížila příjmy rozpočtu z pojistného na sociální zabezpečení a z příspěvku na politiku zaměstnanosti o 2,2 miliardy korun ročně a příjmy ze zdravotního pojistného o miliardu korun. Podle nich je to návrh "fiskálně uměřený", který nenaruší stabilitu veřejných rozpočtů.
Podle Nečase by byl dopad návrhu sociální demokracie na rozpočet dokonce nižší, v souhrnu ve výši zhruba dvou až tří miliard korun.
Zavedení maximálního vyměřovacího základu pro odvod pojistného povede dle předkladatelů ke snížení vedlejších nákladů práce, zvýšení konkurenceschopnosti zaměstnavatelů a vytvoření vhodnějších předpokladů pro zaměstnávání vzdělané a kvalifikované pracovní síly, expertů i zahraničních odborníků v ČR. "Odpovídá převážné praxi v zemích Evropské unie, kde velká většina zemí má již takové stropy zavedeny," uvádí zpráva.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist