Rok 2006 byl charakteristický postupným oslabováním dolaru vůči euru s krátkodobými úseky korekce. Ty přicházely při očekávaném zvýšení klíčové úrokové sazby americkou centrální bankou (Fed) a vývoji dalších faktorů globálního ekonomického prostředí.
Vývoj faktorů
V dlouhodobějším časovém horizontu byly podmínky pro znehodnocování dolaru vytvořeny především opakovaným poklesem klíčové úrokové sazby Fed a růstem deficitu běžného účtu americké platební bilance s volatilitou jeho krytí přílivem zahraničního kapitálu. Pozdější zpřísnění měnové politiky bylo podmíněné "hrozbou" inflace z "nastartované" globální ekonomiky, která gradovala vlivem rostoucích cen surovin, zejména ropy. Fed na základě monitoringu tzv. predikčních ukazatelů zvažoval, kam až může úrokovou sazbu zvýšit, aby se růst ekonomiky nezastavil. Podle průzkumů vývoj těchto ukazatelů signalizoval zpomalení hospodářského růstu, na základě čehož si Fed vybral přestávku v utahování měnové politiky.
Současný vývoj predikčních ukazatelů poukazuje na mírnější růst americké ekonomiky. Podle Fedu by se měl růst ekonomiky v roce 2007 pohybovat v intervalu 2,5 až 3 procenta. Spolu s poklesem cen ropy se vytvořily podmínky pro nezvyšování úroků minimálně do jara 2007.
Spotřeba a následně cena ropy byly v posledních letech taženy především mohutným rozvojem ekonomik průmyslových asijských zemí. Z nich dominantní čínská ekonomika zaznamenala ročně přírůstky HDP na úrovni okolo 10 procent. Z důvodu možného přehřátí ekonomiky centrální banka přijala opatření na zmírnění růstu ekonomiky (sterilizace zdrojů z obchodního přebytku, zvýšení povinných minimálních rezerv pro banky, tvorba opravných položek k budoucím úvěrům), které zatím nepřinesly očekávaný účinek. Podle čínské centrální banky se v roce 2006 hospodářský růst zvýšil o 10,7 procenta.
Také v roce 2007 můžeme očekávat dynamický růst čínské ekonomiky, který by měl být postupně ochlazovaný opatřeními čínské centrální banky a vlády, ale též zpomalením růstu ekonomiky USA jako dominantního obchodního partnera. Vláda v rámci ekologických opatření plánuje snížit spotřebu energie v hospodářství. Centrální banka předpokládá častější využívání směnného kurzu k dosažení celkové rovnováhy v ekonomice. Jejím záměrem je snížit růst ekonomiky na 8 % a redukovat obchodní přebytek. Významný podíl představuje přebytek s USA, který přispívá k vysokému deficitu americké platební bilance. USA dlouhodobě trvá na výraznějším zhodnocení čínské měny, která od revalvace v roce 2005 posílila jen minimálně.
Nižší cena ropy a deklarované další zhodnocování čínské měny vytvářejí prostor pro snižování schodku americké obchodní bilance v průběhu roku 2007.
Dosavadní silný růst světového hospodářství popohnal i ekonomiku Evropské unie, jejíž růst za rok 2006 podle Evropské komise dosáhl 2,9 %. V roce 2007 bude tento růst postupně konfrontovaný se slabší zahraniční poptávkou ze strany USA a též dalším možným zpřísňováním měnové politiky Evropské centrální banky, jako reakce na pokračující růst peněžní zásoby. Výraznější pokles dynamiky růstu se nepředpokládá zejména pro přetrvávající silnou asijskou poptávku a nastartované hospodářské reformy. Postupné zmírňování inflačních tlaků vytvoří podmínky růstu reálného disponibilního příjmu, což podpoří zvýšení soukromé spotřeby. Evropská komise v roce 2007 předpokládá ekonomický růst na úrovni 2,7 %.
Na základě uvedeného vývoje hlavních světových ekonomik je možné v roce 2007 předpokládat mírné zpomalení poptávky po ropě. Na současnou nižší cenu ropy bude mít v průběhu roku vliv kombinace snahy o snižování těžebních kvót členskými zeměmi OPEC a nárůstu těžby v zemích, které nejsou organizované v ropném kartelu. Mezinárodní agenturou pro energii prognózované snížení spotřeby ropy v roce 2007 by mělo udržet průměrnou cenu ropy na nižší úrovni v porovnaní s rokem 2006.
Výhled
Na základě načrtnutého vývoje vybraných faktorů globálního ekonomického prostředí můžeme očekávat v průběhu roku 2007 oscilaci kurzu dolar-euro v pásmu 125 - 135 centů/EUR. Během druhého a třetího čtvrtletí by měly převažovat faktory udržující silnější euro, v posledním čtvrtletí by se mohly víc projevit prodolarové impulzy.
Mezi rizika tohoto výhledu můžeme zahrnout:
- pokračující vysokou dynamiku růstu čínské ekonomiky (nad 10 %); Např. OECD odhaduje růst čínské ekonomiky v roce 2007 na úrovni 10,3 %.
- další zpřísňování měnové politiky ECB může ztlumit růst dominantní německé ekonomiky vzhledem k její silné exportní závislosti;
- v oblasti vývoje na ropném trhu jsou to události okolo íránského jaderného programu.
Autor je ekonomický analytik
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist