Antimonopolní úřad potvrdil šestici stavebních spořitelen pokutu 55 milionů za nedovolenou výměnu informací. Verdikt, jemuž předcházelo tříleté rozhodování a opakované snižování pokuty z původních 484 milionů korun, je pravomocný, řekl dnes novinářům předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Pecina. Spořitelny se nyní mohou obrátit na soud.

martin_pecina_uohs_m117.jpgČeskomoravská stavební spořitelna, Stavební spořitelna ČS, Modrá pyramida, Raiffeisen, Hypo a Wüstenrot se v roce 1997 dohodly na nedovolené výměně informací.

Za to a za několik dalších pochybení mezi ně úřad rozdělil pokutu 484 milionů. Podle Peciny byl verdikt jedním z prvních v ČR, který zakázanou výměnu informací považoval za protisoutěžní jednání. Finanční domy se však proti jedné z nejvyšších pokut v historii ÚOHS odvolaly.

Úřadu se ale v novém prvostupňovém řízení nepodařilo prokázat ani podezření ze zneužití společného dominantního postavení, ani jednání ve vzájemné shodě při stanovování poplatků za služby klientům. Pokutu tak úředníci snížili na 201 milionů. Ani to se spořitelnám nelíbilo a podaly rozklad znovu. Následovalo třetí prvostupňové řízení a snížení sankce na 55 milionů korun.

Českomoravská stavební spořitelna má zaplatit 20,5 milionu, Stavební spořitelna ČS 11,7 milionu, Modrá pyramida devět milionů, Raiffeisen dostala sankci 5,3 milionu, Hypo 4,6 milionu a Wüstenrot 3,9 milionu korun.

Pokuty vyměřil antimonopolní úřad na základě analýzy, která dokazovala dopad jednání spořitelen na klienty. Z posudku vyplývá, že se firmy svým jednáním mohly dopustit narušení hospodářské soutěže. "Dohoda však měla pouze potenciální dopad, faktické narušení soutěže nebylo v řízení prokázáno," uvedl Pecina.

Státní podpora

Stát připsal stavebním spořitelnám státní podporu ve výši 14,18 miliardy korun. Loni spořitelny od státu dostaly 15,045 miliardy, tedy o 900 milionů více. V roce 2005 pak byla podpora vyšší o dalších 314 milionů.
Spořitelny peníze na účty svých klientů převedou nejpozději následující pracovní den. To je v pondělí.

Podle generálního ředitele pražské burzy Petra Koblice je stavební spoření nesmyslným produktem. "Logika tohoto produktu je naprosto nepochopitelná: každý občan této země má výnosy z vkladů v bankách daněny, ale zároveň má právo si zřídit jeden dotovaný účet do určité výše. Proč?" píše v pátečních Hospodářských novinách. Podpora bydlení je podle něj v současné době dostatečně financovaná hypotečními úvěry. Stavební spoření je proto nadbytečné. Za rozumný produkt ho přestalo považovat už i vedení českých bank, dodal Koblic.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist