Česká koruna v žebříčku důvěryhodnosti měn ztratila loňské prvenství a obsadila až třetí místo. Nejvyšší pozice nyní patří britské libře a euru. Právě společná evropská měna zaznamenala největší nárůst důvěry, vyplývá z dubnového průzkumu agentury STEM.

Obyvatelé ČR mají velmi vysokou důvěru k britské libře, euru, koruně i americkému dolaru. Těmto měnám věří více než 80 procent populace. Největší důvěru (téměř 90 procent) mají lidé v libru a euro. České koruně důvěřuje 84 procent lidí. Americkému dolaru vyslovilo důvěru téměř 80 procent lidí.

Největším skokanem je euro

Při loňském šetření přitom korunu označilo za důvěryhodnou 86 procent dotázaných. O tři procentní body méně hlasů tehdy získala britská libra, ve stejném odstupu pak za ní následovalo euro. Euro tedy zaznamenalo nejvýraznější nárůst, důvěra v národní měnu nebo v americký dolar se tak příliš nezměnila. "Rozdíl dvou procentních bodů se dá připsat vlivu statistické chyby, která při dané velikosti souboru a rozložení odpovědí činí přibližně +/-2 procenta," uvedla agentura.

STEM_meny_duvera.jpg

Euro a dolar mají podle průzkumu větší kredit mezi sympatizanty vládní ODS. Stoupenci KSČM mají naproti tomu důvěru v tyto měny nižší a největší kredit má u nich česká koruna. Euro je důvěryhodné častěji pro lidi do 44 let, české koruně naproti tomu důvěřují nejvíce lidé starší 60 let, vyplynulo z průzkumu.
Podle agentury vybraným měnám důvěřují o něco častěji lidé, kteří vyjadřují spokojenost se současnou politickou situací, s členstvím v EU a s tím, jakým směrem se Evropská unie vyvíjí.

Výsledky pocházejí z výzkumu provedeného na reprezentativním vzorku 1191 obyvatel starších 18 let. STEM již druhým rokem zjišťuje, jak důvěryhodné jsou pro Čechy následující měny: euro, americký dolar, britská libra a česká koruna.