České domácnosti v loňském roce zvýšily díky dobrému stavu ekonomiky své úspory u finančních institucí o 11 procent na 2,1 bilionu korun. Nejvíce úspor pak měly na účtech termínovaných a netermínovaných vkladů, stavebního spoření a podílových fondů. Zároveň loni stoupla celková zadluženost domácností o téměř 30 procent na 575,74 miliardy korun. Vyplývá to ze zprávy ministerstva financí o vývoji finančního trhu v loňském roce.

Celkově podle zprávy růst aktiv finančního sektoru zaznamenal loni menší dynamiku než v roce 2005. Výjimkou bylo penzijní připojištění. Ke konci roku 2006 mohly finanční instituce působící na českém trhu teoreticky využít k operacím na finančním trhu přibližně tři biliony korun, což představuje meziroční nárůst o 11 procent. Tempo růstu se oproti předchozímu roku snížilo přibližně o půl procentního bodu.

Úspory leží hlavně v bankách

Zajímavým jevem z hlediska objemu vložených prostředků v roce 2006 byl vyšší růst netermínovaných vkladů na úkor termínovaných. Investice do penzijních a podílových fondů loni zaznamenaly podle zprávy největší procentuální nárůst, a to o více než pětinu. Oblíbeným spořícím produktem zůstává i nadále stavební spoření, kde se již začínají projevovat důsledky novely z roku 2003. Za tři roky její účinnosti poklesl celkový počet smluv poklesl o 1 milion.

"Stále jen nepatrná část úspor domácností v ČR je investována do cenných papírů, většina úspor domácností leží na bankovních účtech. Bohužel převládá obava a nízká informovanost občanů z investování na kapitálovém trhu, přičemž ve starších členských zemích EU je téměř polovina úspor domácností investována do cenných papírů," uvedl náměstek ministra financí Milan Šimáček.

S postupným převodem části úspor do jiných finančních nástrojů než bankovních účtů souvisí podle MF i fakt, že na českém finančním trhu hrají stále větší roli nadnárodní finanční společnosti. Ty většinou vedle banky ovládají například i investiční společnosti nebo penzijní fondy a klientům nabízí takzvaný křížový prodej produktů všech těchto společností.
Klienti ovšem stále přibývají i bankám. "Tento trend by mohl ještě nějakou dobu pokračovat v souvislosti s celkově se zlepšující ekonomickou situací, kdy domácnosti nakupují stále více bankovních služeb," uvádí zpráva. Podle ní je ovšem trh se základními produkty již nasycen a růst jednotlivých bank bude záležet na prodeji složitějších bankovních produktů a úspěšném "přetahování" klientů jiných bank. Stále více peněz banky získávají i z půjček domácnostem a nefinančním podnikům.

Domácnosti se rychle zadlužují

Na konci roku 2006 dosáhla zadluženost domácností u bank a finančních institucí hodnoty 540,71 miliardy Kč. Celkové zadlužení domácností sice nedosahuje takové výše jako v jiných státech EU, ale alarmující je dynamika, kterou má v posledních letech. Pozitivem však podle ministerstva je, že zadlužování je často spojeno s řešením bytových potřeb domácností. Úvěry na bydlení tvoří téměř 70 % objemu úvěrů. " V ČR tvoří podíl poskytnutých úvěrů domácnostem na HDP cca 14 procent, v eurozóně cca 52 procent," uvedlo MF. Půjčky pouze od bank určené českým domácnostem dosahují deset procent průměru EU.

Například v úvěrech na bydlení ČR zaostává za západní Evropou a USA. "V ČR se odhaduje, že cca 18 procent domácností je zadluženo v souvislosti s úvěry na bydlení. Tento údaj zatím nedosahuje takových rozměrů jako je obvyklé ve vyspělých evropských státech (až 75 procent, v USA až 90 procent), ale dynamika je v ČR podstatně vyšší," uvádí zpráva. Celkový objem poskytnutých hypotečních úvěrů na pořízení bytu se meziročně zvýšil o 43 procent na 238,24 miliardy Kč.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist