Zadlužení domácností v posledních letech sice roste rychlým a stabilním tempem, nepředstavuje ovšem v současnosti pro českou ekonomiku problém. Pomáhá totiž mimo jiné růstu spotřeby, která se stala hlavním tahounem ekonomického růstu země. Na konferenci týdeníku Euro Život na dluh aneb zadluženost domácnosti v České republice to uvedl viceguvernér centrální banky Miroslav Singer, jeho přednášku pak ČNB zveřejnila na svých webových stránkách.

singer_miroslav_cnb.jpgDomácnosti jsou obecně podle něj schopny splatit všechny dluhy v průměru za půl roku svých příjmů. "Prodejem pětiny svých aktiv by byly schopny splatit všechny své dluhy," uvedl Singer s tím, že domácnosti tak nejsou předluženy. Navíc je růst úvěrů tažen úvěry na bydlení a zadlužují se hlavně domácnosti s vysokými příjmy, dodal. Bohužel se však také rychle zadlužují i nízkopříjmové domácnosti. Nejchudší domácnosti mají problém vyjít se svými příjmy.

Za EU stále zaostáváme

Úroveň zadlužení domácností je v ČR výrazně pod průměrem EU. Poměr úvěrů k HDP v ČR je téměř 40 procent pod svojí dlouhodobou rovnovážnou hodnotou. Zatímco v ČR činí necelých 17 procent hrubého domácího produktu země, v EU to je 54 procent. Stejně tak i podíl půjček domácností na celkových úvěrech je ve srovnání s Evropou výrazně pod průměrem EU.

"Z mezinárodního hlediska nejsme prodluženou zemí, a to jak v čase, tak i v místě," uvedl Singer. Podle něj je totiž zadlužení nejen nízké v porovnání s jinými zeměmi, ale je i pod svojí dlouhodobou rovnovážnou hodnotou pro českou ekonomiku.

Je tu prostor pro další úvěry

Například Slovinsko nebo Maďarsko se podle viceguvernéra k rovnovážné hodnotě poměru úvěrů k HDP blíží, zatímco ČR ne. "My jsme o 40 procent pod tím, co je více méně standardem zadlužení v takto velké ekonomice. Prostor pro růst úvěrů je možná větší, než si uvědomujeme," uvedl Singer. Objem úvěrů roste v ČR stabilně zhruba o čtvrtinu ročně ovšem z nízkého základu. Stav se podle Singera v současnosti již blíží standardnímu systému ekonomiky, kdy jsou úvěry poskytovány především domácnostem a ne podnikům, což bylo typické pro druhou polovinu 90. let.

Vyšší spotřeba odráží změnu životního stylu

Právě rostoucím zadlužením je částečně financována spotřeba domácností. Ta se nyní podle Singera dostala do "normálního" vývoje. Centrální banka očekává, že poroste kolem pěti procent ročně. Letos by podle něj měla stoupnout o 5,6 procenta a v následujícím roce o 4,1 procenta. "Na spotřebě domácností není vůbec nic špatného," upozornil Singer. Navíc je to podle něj nejstabilnější a nelépe předvídatelná část ekonomiky.

Spotřeba je podle Singera po 17 letech fungování tržního hospodářství odrazem měnícího se životního stylu. Lidé žádají stále více kvalitnějších výrobků a služeb. Rovněž roste takzvaná zbytná spotřeba, jako jsou například dovolené. Tempo růstu spotřeby domácností je v současnosti podle Singera vysoké, ale není nadměrné a nepředstavuje žádné větší riziko pro ekonomiku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist